Дата и час: Чет Юни 17, 2021 7:58 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 8 [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Mobile Suit Gundam (general purpose discussion)
МнениеПубликувано на: Вто Май 02, 2017 11:49 am 
Аватар

Изображение

Заглавие:Mobile Suit Gundam | 機動戦士ガンダム
Тип: ТВ
Излъчване: 07.04.1979 до 26.01.1980
Епизоди: 43
Жанр: Action, Military, Sci-Fi, Space, Mecha, Drama
Производители: Sunrise
Web: AniDB MAL

Резюме:
It is year 0079 of the Universal Century. Mankind has moved to space, living in colony clusters known as "Sides." One of these Sides declares itself the "Principality of Zeon" and declares war on the Earth Federation, the governmental body currently ruling Earth. Using powerful humanoid robots known as "mobile suits," Zeon quickly gains the upper hand.

Nine months into the conflict, the Earth Federation has developed its own powerful mobile suit called the Gundam. When Zeon launches an attack on the colony holding the Gundam, a 15-year-old civilian named Amuro Ray suddenly finds himself thrown into a conflict that will take him all across Earth and space, pitting him against the enemy's ace pilot, Char Aznable.

--------------------------------------------------------------------------

Не е за всеки вкус (особено, ако не си падате по ретро заглавия), а някои от sci-fi идеите са остарели дори за 1979-та, но е важна стъпка в еволюцията на жанра и въвежда термина real robot за разлика от предхождащите го заглавия с гигантски роботи, които се вписват по-точно в понятието super robot.

Силно повлияно е, както от Star Wars така и от класиката Uchuu Senkan Yamato (1974).
На свой ред оставя дълбоки следи в японската фантастика и прилики/заимствани елементи могат да се видят, както във всички следващи mecha заглавия, така и в друга космическа фантастика, като Ginga Eiyuu Densetsu.

Предлагам настоящата тема да се ползва за коментари по всякакви Gundam заглавия, за което все още няма създадена такава.

Заглавие: Re: Mobile Suit Gundam (general purpose discussion)
МнениеПубликувано на: Вто Май 02, 2017 11:55 am 
Аватар

18.04.2017
Цитат:
Mobile Suit Gundam Movie I-III - реших да не се мъча с целия сезон на оригиналния Gundam, защото не съм фен на Томино, но пък исках да придобия груба представа, как е изглеждал сериала. С тази цел опуках рекапитулационните филми и определено ми беше доста интересно. Не заради историята, която е почти същата, като в Seed, не и заради картонените изрезки, които са главните герои...е, с изключение на Шар и Кай, които притежават определена харизма. Впечатлен съм от това, какъв мащабен анимационен ТВ проект е бил за времето си. Впечатлен съм, колко добре е замислен света и всичко свързано с него: колониите, транспортните им системи, космическите апарати и други съоръжения и естествено мековете, колкото и смешно да изглеждат. Въобще всичко, което уважавам в поредицата си е в нея още от самото начало. Сюжетът колкото и да е досаден, лъкатушещ и сапунджийски е добре планиран и само в 43 серии са успели да вмъкнат страшно много събития, обрати и интересни сблъсъци.
Ретрозрителят в мен е доволен.

Mobile Suit Zeta Gundam Movie I-II - въпреки, че голяма част от анимацията е пресъздадена наново през 2005-та, използваните оригинални кадри дават представа за развитието на анимето между 1979 и 1985-та. Zeta е нова генерация мека - дизайнът е по-реалистичен, няма я и дървената анимация позната от класики, като Uchuu Senkan Yamato [1974] (част от епизодите там са дело на Surise). Сюжетът също е претърпял еволюция. Вместо да извади още от същото се развиват такива теми, като последствията от събитията в предния сезон, промените в главните герои и това как newtype способностите се отразяват на психиката на следващото поколение. За съжаление, както в оригиналния Gundam, въпреки че "пътната карта" е добре замислена: смяна на перспективата, маса нови герои, променени отношения между старите и т.н. реализацията е отвратителна и непоносимо емоционална. Персонажите вършат глупости само, за да се вкарат в идиотска ситуация от която да се измъкнат с личен растеж. Аз си мисля, че по време на война се случват достатъчно идиотски неща без да има нуждата човек да си ги създава сам...ма това явно си е класическият подход на Томино.
Отново смятам, че компилационните филми са по-добрият вариант за запознаване с Universal Century. В сериализиран вариант това не бих го изтраял.

02.05.2017
Цитат:
Mobile Suit Zeta Gundam: A New Translation III - Love Is the Pulse of the Stars - затвърди се мнението ми, че Томино има страхотни крупномащабни идеи - политически процеси, фракции, индустриални интереси, военни сблъсъци, но в микро план драмата между персонажите му е пълен идиотизъм.
Дори се чудя, как феновете на Code Geass не са надушили, че старите Gundam-и са точно за тях.

18.04.2017
Цитат:
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack - страшно красиво нарисуван и анимиран филм. Визуалният еталон по който се равняват всички съвременни Gundam заглавия (е, поне добрите). Дори идеята не е съвсем лоша, но тук се включва лудостта на Томино и вместо да се насладиш на битки и фантастични идеи трябва да те е яд, да ругаеш и да крещиш срещу екрана... Предполагам това трябваше да правя, ако ми пукаше за героите.
Случва се и една непонятна промяна. Шар някак не е на себе си и от харизматичния супер антагонист се е превръща в супер злодей от типа на Лекс Лутър (във версията си докато беше президент на Щатите).
Други досадни моменти - рециклаж на идеята да се предизвика апокалипсис на Земята, както и безброй камеота от познати герои, които дори не са важни за историята.
В крайна сметка изкефих му се, но омразата ми към Томино се затвърди.

02.05.2017
Цитат:
Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory ep. 1-5 - в рамките на френчайза е доста добро заглавие. Друг плюс е, че визуално прилича и на друг продукт на Surise - Votoms (особено локациите ми напомнят тези в Kikou Ryohei Mellowlink). Битките са интересно замислени и прекрасно анимирани.
За жалост героите, както и отношенията между тях са безумни клишета, при това не от най-добрите. Нина Пърпълтън е сигурно най-лошо написаният герой в цялата поредица (дори ако броим тъпизми, като Gundam Wing и Turn A Gundam).
Общо взето става за гледане, но само заради пата-кюта детинщините.

МнениеПубликувано на: Сря Май 03, 2017 9:14 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory ep. 6-9 - адски противоречиви впечатления. От една страна сюжетът е малоумен, а двамата главни герои, особено Нина - отблъскващи идиоти. От друга артът, механичният дизайн, анимацията и битките са на невъзможно високо ниво за заглавие от началото на 90-те години на миналия век.
Гигантски флотилии, космически съоръжения - анимето е представител на crème de la crème на space opera тематиката.
Оркестровата музика, когато се сбъркат да я използват е страхотна и на място.
Кастът от сеюта е един път - Райнхарт от Ginga Eiyuu Densetsu, Бато от GITS и т.н.
Страхотен спектакъл, но за съжаление бая кух.
Интересното е, че имам усещане за дежа вю от някои епизоди, пък никога не съм го гледал. Може би някакво AMV?

ПП
Между другото, ако може някой от Gundam маниаците тук може да ми препоръча нещо нещо бих му бил благодарен. Примерно може да съм в грешка за някой от следващите.
Mobile Suit Gundam и Mobile Suit Zeta Gundam не смятам да ги гледам в друга освен в компилационната им форма.
Mobile Suit Gundam ZZ - не ми се подхваща.
Mobile Suit Victory Gundam - гледах един епизод и нещо не ме изкефи. Изглежда евтин.
Mobile Fighter G Gundam - е за някакви турнири, а аз не обичам турнири.
After War Gundam X - това дето Gundam-ът се зарежда от лунна светлина е безумие.
Turn A Gundam - няма да го догледам, много е зле.
Mobile Suit Gundam AGE - няма да го довърша.
Gundam Build Fighters - няма да го довърша.
Gundam Reconguista in G - няма да го довърша.
Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans - няма да го довърша.

Gundam Evolve ми е следващият планиран (те са някакви експериментални филмчета)

МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2017 9:37 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory ep. 10-11 - иии това ли било великата операция "Звезден прах"?
За нея на зеонците не им трябваше нито да крадат Gundam, нито да ползват ядрено оръжие щом притежават такъв мощен mobile armor, какъвто пилотира в момента антагониста.
В смисъл да, начин да се декларира война, но как предвидиха, че федералистите ще реагират точно така? Парадът-клопка си е пълна глупост. Дори да има начин Зеон да примами цялата флота на конкретно място, как това да съвпадне по време с преместването на двете колонии? За да сработи тактиката - изчерпването на горивото на противника, те трябваше да са на точно определено място в космоса, а това няма как да се нагласи спрямо парада, дори работниците да спазват точен график.
Друго досадно нещо е, че когато сценаристите на поредицата не знаят как да повишат залозите в края на историята, винаги решават да хвърлят нещо голямо по Земята - я колония, я астероид. Точно толкова скучно е, като традиционната леснота с която се крадат Gundam-ите: в първа серия лошите откраднаха Unite 2, в трета главните герои взеха временно Unite 1, за да проведат нерегламентиран дуел, а в единадесета пак те откраднаха Unite 3 от собствената си организация, за да се опитат да спрат насочената към Земята колония.

Gundam Evolve ep. 1-3 - засега е скука. Първото беше ремикс на стари кадри, а следващите две - демонстрация, как някакви дебютанти са се учили на 3D анимация. Е, може да са професионалисти, но ефектът е подобен.

МнениеПубликувано на: Пет Май 05, 2017 9:18 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory The Mayfly of Space - само 3 минути, при това нищо не се разбира. Проста са имали неизползвани анимации със Сима и са ги събрали на едно място.

Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory ep. 12-13 - бахти безсмисленият финал. Може би това беше целта - никой не постигна това, за което се бореше.
Гато избомби основния хранителен склад на Федерацията, но вместо да я обезсили, я ядоса и радикализира. Неговите действия директно водят до създаването на Титаните: главните злодеи в Gundam Zeta. Те са такива гадове, че и Шар може да мине за герой в сравнение с тях. Т.е. единственият, който намаза от ситуацията е Баск.
Делаз беше предаден от Сима, а флотилията му унищожена от чужди и свои.
Самата Сима беше убита от Ко и то поради глупостта му, защото точно в този момент бяха съюзници.
Екипажът на Атлас воглаве с главния герой се провалиха в това да спрат лошите.
Федерацията се възползва от ситуацията и направи вътрешна чистка във висшия си военен състав, премахвайки малкото свестни хора, които и бяха останали.
Шефът на корпорацията произвеждаща Gundam-ите Anaheim Electronoics, който правеше сладки сделки и с двете страни се самоуби.
Финалната битка беше голяма бъркотия: зеонци срещу други зеонци, Федерацията стреля по всички, а Баск успя с огледалото да унищожи част от собствената си флота, без това да повлияе на засилената към Земята колония.
Може би най-големият провал беше харемът на Нина, т.е. изненадващият триъгълник между нея, Гато и Ко. Може да се спекулира и за евентуална нейна връзка с Люсет - поредният персонаж, който се жертва напразно.
За мен най-интересното в последния епизод беше новата униформа на Федерацията и замяната на GM тенекиите със същински Gundam-и: MK II, при това с черната окраска от Zeta.
В крайна сметка, безумни главни герои, а второстепенните бяха много по-смислени, безумен сюжет, но пък убийствена ръчно рисувана анимация, дизайни и битки.
Горе-долу стандартната комбинация за поредицата. :lol:

МнениеПубликувано на: Съб Май 13, 2017 9:06 pm 
Аватар

People know me here. Откъде да започна? Предвид ред на гледане и предвид вкуса ми :lol:

Edit: Пускам Unicorn. UC и АС изглеждат най-интересни, а това изглежда най-добро от целия грамадански франчайз.
Обхваща цялата история на UC чрез личните драми на подбрани герои. Плюс, Савано. Плюс, Aimer.
Плюс, 7 кратки филмчета са, не са 2 катрилиона епизода.

МнениеПубликувано на: Съб Май 13, 2017 9:57 pm 
Аватар

За Unicorn и Wing си има отделни теми...ма сериозно ли Wing или AC не е After Colony?

МнениеПубликувано на: Съб Май 13, 2017 11:55 pm 
Аватар

Ни тъ разбрах. Поста ми по оригинално намерение беше да питам кво да гледам.
Wing и Endless Waltz са After Colony, да. Звучат ми интересно. Gundam X, Reconguista, Orphans, Thunderbolt и The Origin звучат също интересни.
Unicorn ми се струва обаче най-доброто и обхващащо най-готините неща от цялата сага. И пак... Савано. Aimer.
Тия възнамерявам да гледам. После може и оригиналните, старите, началните да изгледам. Ако тия ми харесат.

МнениеПубликувано на: Нед Май 14, 2017 1:54 am 
Аватар

Следват лични необективни мнения, естествено.

Wing не го харесвам. Той ми е първият Gundam, но му видях директно края, бях нахайпен и после минаха много години докато успея да се снабдя с него...и не ми хареса. Главните герои са някакви малолетни терористи с аутизъм. Местната версия на Шар и прото-Gundam-ът, който всъщност е Zaku :shock: :shock: :shock: също не са ми любими.
Абе, мразя го със страст.

Gundam X - ъъъ, Gundam-ът се захранва с лунна светлина :shock: и заглавието е някакъв бесен шонен. Дропнах го.

Reconguista - късният Томино е несвързана лудост. Като капак много от героите приличат на персонажи от оригинала визуално, но се държат доста различно. Ранен дроп от мен.

Orphans - главен сценарист е Мари Окада и заглавието е типично за нея. Ако си падаш по нейните неща...аз не си. От Gundam гледна точка има взаимствани елементи (мековете, проксита на Шар и пр.), но ми е доста различно. Дроп посред първия сезон.

The Origin и Thunderbolt - най-доброто напоследък. Кратки са, накъсани са и все още недовършени, но според мен не пречи. Първото ми показа защо Шар е толкова любим герой в UC.

Unicorn - доста го обичам, най-вече заради арта и битките. Фрашкан е с препратки и развития на неща от UC - мекове, кораби, локации, поредният клонинг на Шар и порасналата Минева Заби-сама, която виждаме като бебе в оригиналния Gundam и като хлапенце-политическа марионетка в Zeta.
Сюжетно и като герои обаче е белязан от ръката на Томино, което означава убер-драма и главен герой, който сменя политическите си позиции сто пъти. За капак героите изминават един много голям кръг и се връщат в изходната точка.
Ако можеш да не се дразниш от тези неща, евентуално ще ти хареса.

Моето допълнително предложение е Gundam 00. Да, знам че маса хора го мразят.
Въпреки това - бахти анимация, бахти дизайните на космически апарати и бахти битките (в началото не са толкова интензивни, но после стават). Вътре са вложени сюжетни структури от Wing (тук терористи без аутизъм) и Seed - според мен развити по-смислено от първоизточниците си. Освен Gundam-ски идеи от всички поредици, плагиатства и от Full Metal Panic.
Не е нещо гениално, но е скъпо направена space opera. Филмът е абсолютен визуален оргазъм.

Цитат:
После може и оригиналните

На мен това ми се прииска след The Origin. Компилационните филми (BD реставрация и нов 5.1 микс на звука) ми свършиха работа, защото подозирам, че с тази вехта графика нямаше да издържа сериалите.

ПП
Аз се радвам и на Seed, но по един изключително cheesy и girly начин. =))
Чак от сегашна гледна точка мога да преценя кой е истинският Шар в него и да се засмея на шегичката: тук той е с протагонистите, може би единственият симпатичен от тях.
Обаче Seed Destiny след хвърлянето на колонията върху Земята е дъното...на френчайза.

МнениеПубликувано на: Пон Май 22, 2017 10:04 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam ZZ ep. 1-2 - почва със стандартните малоумни new type хлапета и mandatory кражбата на Gundam, но този път неуспешна, защото е бая потрошен.

Gundam Evolve ep. 5-15 - някои от сериите short-чета бяха с интересни битки, но общо взето голяма 3D грозотия. Историите не се връзват много със събитията през чийто период се развиват.

МнениеПубликувано на: Вто Май 23, 2017 9:19 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam ZZ ep. 3-5 - не очаквах такъв завой във френчайза, но това в момента си е чиста комедия. Да, понякога се бият с mech-ове, но и тези моменти са пълен майтап. Най-голям зевзек е зеонския аристократ, който във всеки момент се опитва да прецени дали действията му са благородни и дали биха го издигнали в очите на Хаман-сама. В резултат върши маса глупости и се поставя в унизителни ситуации.
Бандата гимназисти също са пълни идиотчета и по никакъв начин не могат да минат за гамените, за каквито се мислят.

МнениеПубликувано на: Чет Май 25, 2017 9:38 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam ZZ ep. 11-20 - както вече писах, комедия и то съвсем буквално, а не в преносен смисъл. Има ги елементите на военна трагедия и безбройните сапунджийски обрати от оригинала, масови разрушения, постоянно загиват хора, но всичко това е през някакви розови очила и главните не престават да пускат шегички или да се набутват в тъпи ситуации.
Поради целият този абсурд и противоречие е доста леко за гледане, въпреки архивния му изглед и мухлясалия сценарий.

МнениеПубликувано на: Пет Май 26, 2017 9:11 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam ZZ ep. 21-26 - въпреки някои трагични случки продължава да си е абсолютна комедия. В Африка сюжетите са лошо написани и явно скалъпени набързо. Големи неконсистентности. В един епизод разбиват без затруднение отряд, който се е обучавал 8 години как да трепе Gundam-и, в следващия вдовица, която се е учила само от мъжа си и разполага само със стар модел Zaku прави нашите хора на маймуни.
И не, точно тук идеята не беше да е смешно. От друга страна в същия епизод имаше мощен скандал между Ел и Ру (която е със сеюто на Соноко от Detective Conan) и това беше достатъчно забавно.

МнениеПубликувано на: Чет Юни 01, 2017 10:11 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam ZZ ep. 27-32 - все по-лошо написано и все по-безумни мотивации и действия от главните герои, но не престава да е смешно, защото "Тъпи хлапета ползват мощни оръжия за лично отмъщение или за да се перчат.".
Сестрата на главния герой се капична, но това ни най-малко не напрегна атмосферата, той го преживя за около половин серия.
Аз чак сега зацепих, че подобната на амазонка Марида от Gundam Unicorn е дъщеря или по-скоро клонинг на тукашното дребно, психясало и разлигавено newtype идиотче Елпео. Явно и тя ще стана такава, като порасне.

G-Saviour - преди няколко седмици гледах това live action безумие и още ми държи влага. Сигурно най-евтината и най-лошо написаната канадска телевизионна фантастика на която съм попадал. Единственият плюс е, че се мяркат познати физиономии от Stargate, Killjois и други продукции на SyFy.
Действието уж се развива в Universal Century 0223, но според мен си противоречи с Victory Gundam (което е през UC 0153). Земята се контролира от някакви типове, които приличат на федералисти, но основната им бойна сила са mobile suit-ове подобни на зеонските.
G-Saviour-рите на бунтовниците пък подозрително приличат на GM-ове и естествено главният герой кара грозно подобие на Gundam.
Конфликтът е около ензим, който подпомага биолуминесценцията и това щяло да реши световната хранителната криза :shock:...защото? Разбирам да подпомагаше растежа или нещо такова, ама не.
Дори дефиницията за Site им е грешна. В wiki статиите за G-Saviour феновете са замазали положението, но в самия филм в прав текст се казва, че така се наричат самите колонии, а не точките на Лагранж, където се поставят цели групи от тях.
Напрактика това е история от съвсем различен свят, но вяло пренаписана да съдържа mobile suit-ове.

МнениеПубликувано на: Пет Юни 02, 2017 10:01 am 
Аватар

Mobile Suit Gundam ZZ ep. 33-37 - забихме в драмата. Малката досадна вресла се капична, Хаято от оригиналния екипаж на White Base се капична, върху Земята хвърлиха поредната колония, но за сметка на това Камий проходи, появи се отново любимият ми идиот зеонец с розата подарена му от Хаман-сама, а настоящото му гадже я унищожи. :shock:
С други думи драма не драма, пак комедия.
Замислям се за Ру. Тя не само говори с гласа на Соноко от Detective Conan, но заема подобни пози и се фръцка по същия начин. :lol: Да, доста различни персонажи са (Ру не е чак такава идиотка), но мисля че в анимационното и превъплъщение е малко по-различна от мангата и е повлияна от ролята на сеюто в Gundam.
Да не говорим, че Гошо Аояма е базирал Шуичи Акай на Шар Азнабъл, а Тоору Амуро на Амуро Рей с презумпцията, че точно техните сеюта ще играят ролите. :lol:

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 8 [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]