![Изображение](http://blog.miragestudio7.com/wp-content/uploads/2007/07/tsutomu_nihei.jpg)
Тсутому Нихей е един от малкото японски артисти, които са прекрачили прага на света на американския комикс.
Докато в Щатитее най-известен с работата си по версията на Wolverine от X-men, в Япония най-популярната му работа е Blame, дълга фантастична серия за един постапокалиптичен свят.
~ "Беше изграден в процеса на работа," казва Нихей. "Основната сюжетна линия беше решена предварително, но всеки един детайл биваше измислен по време на работата върху конкретния епизод."
Серията е написана като тъжна, но не прекалено тъжна история.
~ "За да създам усещането за измерение различно от нашата реалност, нарочно направих атмосферата по-мрачна и депресираща, но не исках да правя и читателите депресирани. Просто исках светът на Blame да е един по-мрачен свят."
![Изображение](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a7/Blame!-v10--Cover.jpg)
Светът на Blame е изпълнен с получовешки и нечовешки същества. Нихей шеговито твърди, че повече му харесва да рисува тези същества, отколкото рисуването или създаването на историята на самия комикс.
~ "Ако не се занимавах професионално, би ми харесало да драскам всички тези същества. Това ми харесва, но след като става дума за манга, трябва да има и някава история." Да направиш успешна манга серия, означава да създадеш нужда за всяка следваща част от историята, твърди той.
~ "Може би това е една наистина основна част от работата, и не знам дали съм особено добър в нея, но искам да създам очакване за следащия епизод. Така че, в края на всеки епизод, трябва да сте сигурни, че нещо се случва, което ще накара читателя да иска да види следващия."
![Изображение](http://yosegaman.blog.jeuxvideo.com/images/mn/1142731827.JPG)
Да поддържаш такива очаквания от епизод до епизод е доста различно в Япония и САЩ, както Нихей се убеждава, когато създава Wolverine историята за MARVEL.
~ "В началото си мислех, че американските и японските комикси са едни и същи, но когато са завършени те са различни продукти." Повечето манга издания идват в дебели томове, докато американските комикси, най-често, излизат в месечни издания от 32-48 страници. Нихей смята, че това създава различно напрежение върху артистите да поддържат интереса за същата история. Открил това, когато MARVEL му дали възможност да нарисува X-men историята и Нихей веднага прегърнал възможността да направи такава за Wolverine.
~ "Wolverine вече има доста дълга история. Почти е невъзможно да направиш пълна собствена версия на такава история. Трябваше да направя Wolverine в моя стил на рисуане. Не успях да изградя напълно типажа, и признавам, че това е един мой Wolverine."
текст: Anime Reactor, взето от сп. QTEH~~~
Както си разглеждам комиксите една вечер, видях онази дебела книжка на QTEH, българския комикс. Преглеждам я и виждам статията за ТН (Тсутому Нихей). Реших да я постна, защото той е едно голямо име в света на японската манга.