Дата и час: Чет Юни 27, 2019 4:57 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 2 от 2 [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Смърт за стотинката!!!
МнениеПубликувано на: Пон Фев 04, 2013 4:32 pm 
Аватар
Пантсу Мастър

Моля? Къде си видял да съм писал, че е невъзможно? Всичко е възможно. Въпросът е дали си струва парите, които трябва да се инвестират в това. През цялото време говориш за това как трябвало да се махне стотинката и как в други държави това е било направено. Изобщо не се замисляш, обаче, каква е относителната стойност на монетите, които са били премахнати и причините, поради което са го направили това. Твърдиш, че през 1971-а година са били премахнати монетите от 1 и 2 оре, но не даваш никакво сравнение с българските стотинки относно покупателната им стойност. Хващаш някакви цифри и събития извън контекст и се опитваш да си докажеш тезата, която на всичкото отгоре си се постарал да оформиш по журналистическому скандално.

Нека погледнем някои твърди факти. По твои данни за производството на монети от 1 стотинка са били "затрити" малко над 1 милион лева. Колко е в момента цената на метала на една такава стотинка? Колко ще струва да бъдат складирани тези стотинки от банките? Колко ще струва да бъдат транспортирани и след това претопени за да може да бъде оползотворен метала им? Ако като събереш тези суми се окаже, че е повече от 1 милион лева тогава каква ще е файдата на държавата да го прави?

Това да се спре сеченето на нови монети от 1 стотинка не е проблем. Но е безсмислено да се премахват от употреба вече съществуващите в икономиката монети. Ако в действителност няма полза от тях магазините ще си слагат съответните цени и тези монети пак ще излязат от употреба без допълнителни разходи.

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 04, 2013 6:17 pm 
Аватар

Покупателната стойност на стотинката в момента е доста по-ниска от монетите, които вече са били премахвани. Не съм включил данни, защото е суха статистика, а и сравнението в случая не трябва да става на база на другите валути, а на това дали реално има покупателна сила 1 стотинка и дали съществуването и е икономическо обосновано. А и аз съм икономист, не журналист, но четенето на стена от текст така или иначе е трудна задача и реших да не супер научно.
Данните не са мои, а на БНБ, можеш сам да влезеш и да провериш колко струва метала, и разходите за производството на 1 тон монети 3558,25 евро или 6959,33лв. Една стотинка тежи 1,8 грама, т.е. 555555 монети ако няма никакъв браг или за тези пари се създава 5555,55лв монети като стойност. Ако монетите не бяха почнали да се правят от стомана, а се правиха все още от мед, алуминий и никел сега някой щеше да претопява монети от 1 стотинка. Подобно нещо се наблюдава в САЩ, където с вдигането на цената на металите, хорато почват да претопяват 1 цент и се налага да въведат закон през 2006г., който забранява топенето на монети.
Основният ти аргумент е че ще е по-скъпо да се премахнат монетите и това ще са допълнителни разходи, но по начина ти на изказване виждам, че или не си ме разбрал или не си точно запознат как всъщност работи емитирането, съхранението и топенето на монети. С или без едната стотинка на БНБ и се налага да претопява монетите и да прави нови. Ако просто спре да прави нови монети си остава нуждата да се претопяват старите, които вече не стават за циркулация заради амортизацията. Както се налага да се печатат нови банкноти, когато старите се скъсат или вече не са годни. Всяка година няколко милиона монети се притопяват така или иначе(отново данни на БНБ), защото са негодни т.е. тези разходи са фиксирани, те ще си останат. С други думи аз не предлагам нищо друго освен този естествен процес на премахване на старите и непотребни монети да си остане и БНБ да спрат да произвеждат нови, което само по себе си им носи загуби и разходи. А монетите си остават в икономиката докато не се изчерпят и амортизират всички, при което закръглянето на 5 стотинки абсолютно решава възникналия проблем.
От друга страна по всяка вероятност в следващите 5-10 години ще се приеме еврото, така че ще се наложи да се притопят всички монети, какъв е смисъла да продължават да се дават пари за нови монети, които повече пречат отколкото помагат.

Последна промяна GReeN_HuM@N на Пон Фев 04, 2013 6:23 pm, променена общо 1 път

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 04, 2013 6:20 pm 
Аватар
Пантсу Мастър

Ето това нещо трябваше да го вкараш в първия си пост и тогава щях да се съглася с теб веднага.

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 02, 2013 6:19 pm 
Аватар

Тъкмо се замислих как някои магазини слагат цени от точно 9,99 лв. Никак не го обичам това... :lol:

Но въпреки всичко, аз си мисля, че ако имаше по-удачен вариант, щеше да е въведен отдавна, не мислите ли? Значи..., явно има полза от стотинките, дори и да е нищожна.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Май 03, 2013 12:12 pm 
Аватар

трябва да се направи монета от 99 стотинки !
колко пъти сте виждали в магазините 5.99 или 8.99 :Р

МнениеПубликувано на: Съб Юни 01, 2013 1:18 am 
Аватар

Ами то това с 9, 99 и тн. си е любим трик на търговците. :lol: По - смешното обаче е, че повечето хора доста му се връзват. А колкото до стотинката... Ами на мен лично не ми пречи, а в държавата пък има доста по - големи проблеми за решаване от ликвидирането на една монета. ^^

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 2 от 2 [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]