Дата и час: Чет Сеп 19, 2019 3:37 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 8 от 12 [ 170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Какъв според вас ще е идеалния свят? :)
МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:12 pm 
Аватар

Vego написа:
Да,но ти пропускаш едно нещо - аз не заставам вперен в небесата и с убеждение в гласа да кажа твърдо:
sarfios написа:
сегашния свят е перфектен

или неперфектен.

Докато вие го правите и вадите "логични" аргументи (сляпа вяра) в това.

Сегашният свят е перфектен, защото е единствен. Нямаме база за сравнения с нищо реално съществуващо- друг свят. Поне такава е логиката на Кант (Ако се не лъжа, че е Кант!). Ама едва ли е стигнал до това умозаключение. :D

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:13 pm 
Аватар
Мародераторче

Местоположение: Kame House: Where the beaches are fine, and the bitches are finer.
Safiir написа:
По-добре ще е да няма обяснения ли?

По-добре да няма сляпа вяра. ;>
Mantzikert написа:
Сегашният свят е перфектен, защото е единствен.

Защо поради уникалността му се смята за перфектен?
Изображение

Както и да е,вид просъществувал в експериментална клетка, никога няма да се усъмни в идеалността на своя свят,въпреки електрошоковите импулси,които понякога избиват част от тях.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:22 pm 
Аватар

Поради това , че няма база за сравнение с други светове.

Както и да е. Не съм бил никога фен на Кант и на подобните нему философи.

А и темата не трябва да бъде Какъв според вас ще е идеалния свят?, а какъв ще е по- добрият свят. Защото винаги може по- добре.

Иначе по- добър свят ще бъде такъв, в който икономическата експлоатация бъде заличена. Свят в който личната свобода и равенство бъдат постигнати, или поне на първо време постигане на равенство в старта.

Последна промяна Mantzikert на Пет Фев 18, 2011 11:33 pm, променена общо 1 път

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:31 pm 
Аватар
Пантсу Мастър

Ама защо сляпа вяра? >< Бих се радвал ако света беше по-хубав от сегашния. Наистина! Но базирайки се на физичните закони и това, което ни е известно за еволюцията, просто не виждам как би могъл да стане по-добър. Може и да може! Но може и да не може. Затова бих предпочел при липса на доказателства за едното и другото, да приема, че сме изкарали късмет, отколкото да си мисля, че сме губещи.

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 11:38 pm 
Аватар

Vego написа:
sarfios написа:
... сегашния свят е перфектен...

Това е базирано на липсата на реална база за сравнение и невъзможността за алатернатива.
Стигате до това заключение въз основа на съмнителни морални и теоретични възгледи за съзнанието,вселената и всичко останало.
Нямате избор,нямате поглед,нямате нищо и затова естествено,че този свят е перфектно балансиран и завършен във всеки един свой аспект,нали?

Вего, просто няма друг разумен отговор на този въпрос... както казва Манци, трябваше въпроса да е "какъв ще да е по-добрият свят?"; сега, изборите са ти или да кажеш "няма такъв", което не би било по темата, или да кажеш "сегашния". А да кажеш, че сегашния е перфектен, просто в някакъв смисъл означава, че нямаш regrets... което пък е толкова лошо нещо, че няма накъде, а.

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 12:03 am 
Аватар
Мародераторче

Местоположение: Kame House: Where the beaches are fine, and the bitches are finer.
Въпросът не е такъв.
С трябваше, можеше и фантазии не се води диспут.

Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 2:20 am 
Аватар

По принцип отговора на този въпрос е много по-труден от колкото изглежда. Предполагам, че преди да еволюираме на някаква степен дори не можем да си представим въпросния Eden.
Да речем си представим най-ужасния свят бедност, невежество, глад, йерархия в упражнение на сила, войни... антонимата на това ще бъде
Богатство, високо образование, неизчерпаеми хранителни запаси, равенство, мир...
Но в такъв свят кой ще ви прибира кофите всяка Неделя? Или кой ще бъде шофьор в градския транспорт? Кой ще ви продава стоки в магазина? Кой ще строи новите жилищни кооперации? И така до безкрай. Да речем механизират целия така наречен "черен труд" тогава с какво ще се занимава 4 милиарда от населението? Няма да е гладно, ще е образовано, но няма да има работа... и ще лентяйства? Тогава другите защо да работят в един свят в който е длъжно да има равенство? Защото равенство се постига при минимални различия между хората така, че не трябва да има големи финансови различия? И хората ще се откажат от работата... и света ще рухне... Наистина сегашния свят е перфектен защото няма друг. Да речем има две ябълки една изгнила и една свежда, ако никога не си виждал свежата никога няма да разбереш, че има по-добро или лошо. Можеш да гадаеш, но не можеш да бъдеш сигурен. Както, ако имаш само свежата ябълка пак не знаеш дали има по-добро или лошо, отново можеш само да гадаеш. В момента е света такъв какъвто ние сме сглобили, а всичко останало е идеология.

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 3:24 am 
Аватар

sarfios написа:
Да речем има две ябълки една изгнила и една свежа, ако никога не си виждал свежата никога няма да разбереш, че има по-добро или лошо. Можеш да гадаеш, но не можеш да бъдеш сигурен. Както, ако имаш само свежата ябълка пак не знаеш дали има по-добро или лошо, отново можеш само да гадаеш. В момента е света такъв какъвто ние сме сглобили, а всичко останало е идеология.

Защо да не разбереш, че има по-добро или по-лошо. Човек никога не ходил в Рая или Ада, но си е създал представите за тях, нали? Разполагаш с фантазията и въображението да си представиш един по-добър (или пък просто различен) свят. Дори и тези примери, които ги даваш с роботизирани светове, неизчерпаеми ресурси и т.н. откъде идват? Ако нещо не ти харесва сега, не можеш ли да си представиш света без този проблем? Ако седнеш и помислиш достатъчно дълго ще се намери начин и решение дори и за равенство и мир и щастие. Изпълнението е трудната, бих казал невъзможната част. Отделният човек само така говори, но като цяло хората не искат равенство. Всеки иска да е нещо повече от другите, да е над тях по някакъв начин и т.н. И затова за всеки идеалния свят е различен. Той ще си е идеален само за него си и не може да съществува един, в които всички са доволни и щастливи. А и темата е "според вас"
imm0rtal_bastard написа:
Идеален свят = Хомо Сапиенс Сапиенс да не съществува
И според кой така ще е идеалният свят? И за кой ще е идеален по-точно? Кое ще му е по-идеалното от сега или след изчезването на човечеството например?

Обаче... имаме само един реален свят и нямаме друг такъв, с който да го сравним и това прави нашия перфектен? Ами това са си чисти глупости. Как може света да ти се струва перфектен, защото само той е реален? Хилядите му дефекти не са ли и те реални или те са част от идеала? Това, че един свят е нереален и ние не сме там, не го прави по-малко добър. Дори го прави по-добър, по-мечтан и по-искан. Недостижим е и не можеш да живеем там, но сравнение можеш да направим кой е по-хубавия.
Нали уж всеки живот се стреми към съвършенство? Нашето сме го постигнали ли? Утрешния ден по-добър ли ще е от вчера или по-зле? И в двата случая къде му е идеалното? А и всички промени идват с идеи за по-добър свят и живот. Но само защото съществува и ние съществуваме в него не го прави идеален, прави го истински и поносим и просто нямаме друг избор.

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 3:38 am 
Аватар
Пантсу Мастър

flssdd написа:
Нали уж всеки живот се стреми към съвършенство? Нашето сме го постигнали ли? Утрешния ден по-добър ли ще е от вчера или по-зле? И в двата случая къде му е идеалното? А и всички промени идват с идеи за по-добър свят и живот. Но само защото съществува и ние съществуваме в него не го прави идеален, прави го истински и поносим и просто нямаме друг избор.

Защо си мислиш, че стремежа към това да живеем по-добре, не е точно това, което е необходимо за да бъде света съвършен? Ако беше (според някого) светът идеален и няма накъде да става по-добър, това означава ли, че света е съвършен?

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 4:31 am 
Аватар

Safiir написа:
Защо си мислиш, че стремежа към това да живеем по-добре, не е точно това, което е необходимо за да бъде света съвършен?

За мен си противоречат, изключват се едно друго.
Както се казва - това е посоката, но не и пътя.
Стремежът към съвършенство води до подобрение, но съвършения свят си остава една недостижима цел, за която постоянно се борим и подобряваме и променяме и се стремим да я достигнем (или по-точно да се приближим до нея).
Достигнем ли този съвършен свят вече този стремеж към по-доброто ще се изгуби, просто ще умре. Няма да има нищо по-добро. И кое му хубавото на съвършения свят, ако не се стремиш към подобрение. Това, че си достигнал максимума, ще е тъжно, не радостно. И тогава вече хората наистина ще живеят безсмислени животи. Така че съвършенството за мен не нещо толкова хубаво колкото звучи. Пътят до него е от значение, а той е безкраен. Но това си е като цяло за човечеството и по-добрия живот и стандарти и всеки аспект, който може да се подобрява.

Safiir написа:
Ако беше (според някого) светът идеален и няма накъде да става по-добър, това означава ли, че света е съвършен?

За този някого светът е идеален и няма накъде да става по-добър, защото е щастлив. За него това си е съвършенство. Но за него. Другите няма да го виждат същия този свят като съвършен... Просто е невъзможно абсолютно всички да са щастливи. И рано или късно ще настъпят някакви промени и този иначе толкова съвършен свят, който не може да стане по-добър, ще стане по-лош. И е така постоянно.

А ти, Safiire, щастлив ли си?
Защо го намираш сегашния свят за толкова идеален, като може да бъде и по-идеален?
Просто защото съществува такъв какъвто е?

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 1:55 pm 
Аватар
Пантсу Мастър

flssdd написа:
Достигнем ли този съвършен свят вече този стремеж към по-доброто ще се изгуби, просто ще умре. Няма да има нищо по-добро. И кое му хубавото на съвършения свят, ако не се стремиш към подобрение. Това, че си достигнал максимума, ще е тъжно, не радостно. И тогава вече хората наистина ще живеят безсмислени животи. Така че съвършенството за мен не нещо толкова хубаво колкото звучи. Пътят до него е от значение, а той е безкраен. Но това си е като цяло за човечеството и по-добрия живот и стандарти и всеки аспект, който може да се подобрява.

Е, именно де. Затова и смятам, че света ни е реалистично най-доброто, което може да имаме. Защото имаме възможност да го подобряваме. Ако всичко беше прекрасно и нямаше никакво развитие, ТОГАВА нямаше да е съвършен света.

Цитат:
А ти, Safiire, щастлив ли си?

Смятам, че съм по-често щастлив отколкото нещастен. Но не е важно как един човек се чувства, защото винаги ще има такива, които са щастливи и такива, които са нещастни. Което също е по-добре (според мен) отколкото всички да се чувстват винаги щастливи.

Цитат:
Защо го намираш сегашния свят за толкова идеален, като може да бъде и по-идеален?

Точно защото може да бъде.

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 19, 2011 2:36 pm 
Аватар

flssdd грешиш и подчертавай вече изведените тези от мен.
Аз твърдя, че реално е непосилно да си представим по-доброто в пълните му характеристики защото едва ли можем да симулираме цял свят. Също така ти казваш, че сме създали ада и рая, но дали е така? Къде в Библията е описан рая? Ами ада? Не говорим за за апокрифи като Ходене на Богородица по мъките...
И да прав си, че темата е "според вас" и това е моето мнение по-въпроса харесва ли ти или не, аз го считам за правилно докато не се опровергае като идея или не бъде заменено с по-добро в представите ми. Защо да се залъгвам, че има мога да си представя света като не е така? Да персоналната идея за рая или ада на един индивид е една, но е далеч от перфектна. Аз нямам нужда да се заблуждавам.

МнениеПубликувано на: Нед Фев 20, 2011 7:59 pm 
Аватар

Не съм тръгнал да ви опровергавам мненията или да налагам моето. Но аргументацията, която сте дали не ми стига, за да се съглася с вас и да разбера как и защо точно мислите така. Затова последните ми няколко поста тук (а и не само тук) представляват 30 въпроса по вашите мнения. И това, че накрая съм разбрал доколкото мога тази гледна точка, не означава, че я подкрепям и съм съгласен с нея.

Аз самия съм казал в темата къде, как, кога и в какъв свят бих искал да живея и че за мен той ще е съвършения. На мен там и така ще ми най-угодно, не на другите. И ако имах избора щях да го предпочета пред сегашния. За това не споделям вашето мнение. Може и да не мога да си представя точно и с подробности как действа един нереален перфектен свят, но със сигурност мога да си представя един по-добър. А и защо за да е идеален ние трябва да живеем там? Това не е условие, може по-скоро да е пречка. Може да си представям свят, който не е за нас и пак да го приема за идеален.

Представите на всеки са неясни и лични, но ако има рай, то по дефениция той ще е най-съвършеното място. Но ние няма да живеем там, а ще просто ще съществуваме. Може да се изтъкнат и минуси разбира се, но според някои животът е толкова ценен, защото свършва и е ограничен... еми аз не съм на това мнение. И ако се срещнем там (което не ми се вярва особено), може да обсъдим защо той е или не е идеален и да погледнем на сегашния свят под друг ъгъл и да стигнем до други заключения. Колкото до ада... може да се приеме, че един свят е идеален, не ако всички в него са доволни от положението, а ако съществува и функционира без дефекти и недостатъци (пак опира до това, кой какво разбира под дефекти и недостатъци) Но ако приемем, че раят е една перфектна система и адът може да е перфектна система, но с противоположни характеристики. По тази логика мога да се съглася и че сегашният свят е така, но личното ми мнение просто е различно.

В един наистина идеален свят няма да съществува въпроса "Какъв е според вас идеалният свят?"

МнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2011 1:08 am 
Аватар

Идеалият свят е без хора в него. Човекът само използва, използва, замисля се малко и накрая използва ~

Фани ♥
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 07, 2011 2:50 am 
Аватар

^много добре казано
Аз само бих заменил думата използва с "консумира". Някакви по-подходяща ми се вижда.

Vego написа:
Safiir написа:
По-добре ще е да няма обяснения ли?

По-добре да няма сляпа вяра. ;>
Mantzikert написа:
Сегашният свят е перфектен, защото е единствен.

Защо поради уникалността му се смята за перфектен?
Изображение

Както и да е,вид просъществувал в експериментална клетка, никога няма да се усъмни в идеалността на своя свят,въпреки електрошоковите импулси,които понякога избиват част от тях.

agree.

И всъщност, кой подяволите е казал, че тоя свят е единсвен? Глупав спор. Нито можеш да докажеш, че е единствен, нито да докажеш, че не е. Затова по тоя въпрос не би трябвало да се спори.

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 8 от 12 [ 170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]