Дата и час: Сря Сеп 26, 2018 7:29 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 4 [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Какво смятате за аниме шедьовър?
МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 4:40 pm 
Аватар

Saitama зададе подобен въпрос ето тук - viewtopic.php?f=4&t=9608&start=135

Темата е доста обширна и според мен не върши работа изказване от сорта на "За мен Хххх е шедьовър и нека хайпът започне!"
Не е лошо да се обясни поне накратко, защо човек го има за толкова забележително това заглавие.

Лично за мен, шедьовърът трябва да постига нещо уникално или да покрива територия, която рядко се посещава от други заглавия.

Не е задължително дори да става дума за изкуство.

Ето Detroit Metal City ("По-добре да го преведем осем години по-късно, отколкото никога.") според моите представи е шедьовър, защото:
- Може да е простотия, но е такава до край, а не преструвка, за да се угоди на зрителя.
- Може да е карикатура, но казва съвсем истински неща за тенденциите в японската музикалната индустрия.
- Може артът и анимацията да са семпли и евтини, но успяват да предат историята адекватно.
- Не приема твърда позиция само зад рок музиката, а показва проблемите на всички музиканти в бизнеса...и естествено ги осмива, но прилага и доста самоирония.

Ето набързо още няколко.

Akira - уникален ръчно рисуван арт и анимация от пред-CGI ерата.
Уникална сплав от жанрове - sci-fi, екшън, политически трилър, тийн суб-култура и пр. и пр.

Aru Tabibito no Nikki - убийствено странен арт, но ядрото си носи съвсем човешки истории.

Cowboy Bebop - арт, анимация и музика, каквито трудно се срещат.
Уникални карикатурни герои, които обаче можеш да възприемеш, като истински.
Интересен набор от жанрове - комедия, sci- fi, cyber punk, екшън, уестърн (в космоса...преди Firefly, дето му правят такъв вятър), detective noir, сюрреализъм и пр. и пр.

Dead Leaves - сюрреалистична дистопия.

Fate/Zero - интересна драма + арт + оригинална магическа система.

FLCL - като Dead Leaves, но с повече хумор, пародия и експериментална анимация.

Ghost in the Shell поредицанта - първият филм не го харесах, защото извън контекста на поредицата ми идваше доста неразбираем, но останалите неща строят епичен cyber punk свят, който е най-мащабния и добре замисления, не само в аниме средите, но е и от по-забележимите неща в научната фантастика.

Ginga Eiyuu Densetsu - грозен арт, бавно действие, безкрайни диалози и монолози, но малко по малко рисува сложна картина от галактически мащаби (преувеличавам) на политическите интриги между две империи. Екшън има, но е от гледната точка на стратезите, които ги планират - как плановете им се провалят, контра мерките, късмет, малшанс и пр. и пр.

Gintama - пародия, но една от най-добрите. Политическа гротеска, но една от най-хапливите. Качествен просташки хумор на корем. Има там и някакви шоненизми, но с големи почивки между тях.

Hachimitsu to Clover - сигурно не е най-добрата, но е пример как според мен трябва да изглежда сериозната драма - без изнасилени емоции и излишно врещене. Просто изненадите и добри и лоши, които може да ти поднесе живота.
Героите също не са обичайните джосей клишета, а леко развитие на тяхната база.

Kino no Tabi - сюрреализъм. Невъзможни и странни истории, които са метафора за света, в който живеем.

Memories - като Kino no Tabi, но още по-странно и разнородно. Анимацията е страхотна.

ПП

Mousou Dairinin - още един сюрреализъм, при това от майстор Сатоши Кон, който чрез карикатура говори за живота, хората, обществените порядки и реакции.

Mushishi - оригинален фентъзи свят, където пречките се преодоляват не с меч, а със знания, опит и разследване на корените на проблема. Решението често е доста оригинално.
Мишитата се сложни, добре измислени и винаги част от по-голяма и сложна система. Героите приличат на обикновени хора, а не стандартните аниме стереотипи.
Артът е семпъл, но красив и отразява адекватно бита на епохата, през която се развива действието.
Подобно на GITS е рядък случай на шедьовър, който в същото време е и доста популярен.

Nodame Cantabile - като драма не е особено оригинално, но поне избягва стандартните коловози на джосей сюжетите. Най-ценното обаче са екстрите - шантави и забавни герои, тонове музика, информация за класически композитори и инструменти.
Приятен арт и игра на сеютата.
Сборът на всичките тези елементи го прави шедьовър, защото не съм срещал подобно, което да ме кефи така и въобще рядко класическата музика са взима сериозно в аниме.
Обикновено е извинение за нещо друго: Shigatsu wa Kimi no Uso - tearjerker, Hibike! Euphonium - лесбийки, Kiniro no Corda - ривърс харем.

Ouritsu Uchuugun: Honneamise no Tsubasa - уникален ръчно рисуван арт и анимация от пред-CGI ерата. Интересен alternative history сюжет.

Paprika - странна халюциногенна визия от Сатоши Кон. Сюжетът също е необичаен, с неочаквани обрати и дълбоко разбиране на човешката психика.

ПППП

Planetes - сериозна научна фантастика и относително реалистични герои, които живеят в тези фиктивни условия. Трудно се срещат такива анимета.
Освен това - страхотен арт и анимация.

Rain Town - студентски филм. Интересен и неочаквано емоционален визуален експеримент.

Redline (+ Redline pilot + Trava) - сюжетът не е нищо смислено, но визуално е абсолютна лудост и халюцинация. Музиката пък е хипнотична.
Цялата поредица е доста оригинално преживяване за зрителя.

Robot Carnival - кратки сюрреалистични истории от най-големите аниме майстори.

Roujin Z - виж Memories и Robot Carnival.

Saint☆Onii-san - може би не най-великото, но пример какво може да се постигне с минималистичен хумор и анимация.
Интересни социални коментари.

Space☆Dandy - подобно на Robot Carnival, но с по-съвременни творци.

Tengen Toppa Gurren Lagann - изпържва всички настройки на 11 по десетобалната скала и гледа какво ще се случи. Едновременно ползва и се подиграва с най-големите клишета.
Не е изкуство, но халюциногния резултат е рядко забавен.

Tenshi no Tamago - експериментален филм пълен с метафори и препратки към религия и световна литературна класика. Дори човек да не внимава много в символизма, ще остане впечатлен от арта, анимацията и въпросите, които задава.

Yojouhan Shinwa Taikei - още странности и сюрреализъм, които не се срещат лесно.

Има и други, но ме мързи (те и тези не съм ги описал, като хората).

Последна промяна velush на Сря Май 25, 2016 6:01 pm, променена общо 2 пъти

MAL-list
 Профил  

Заглавие: Re: Какво смятате за аниме шедьовър?
МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 5:30 pm 

Това дали няма да обере точките? Май имам нов фаворит

https://www.youtube.com/watch?v=iP8EgMUVmwk

МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 5:58 pm 
Аватар

Бъдещото FF-филмче за мен е сюжетно обречено, ма картинките може и да са интересни.

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 6:28 pm 
Аватар

За мене това е нещо много субективно, аз по принцип се кефя на всичко - мейнстрийм и не-мейнстрийм. Примерно за мен шедьовър е 5 сантиметра в секунда, заради това, че е невероятно визуално направено, Отнесени от духовете по същата причина, Тетрадката на смъртта поради невероятната психологическа война, която водят Л и Лайт, Гинтама - заради това, че е невероятна комедия и пародия, която не се свени да заклеймява клишетата, Едното парче - защото е невероятно обемен свят, героите са най-разнообразни, комедията е на ниво, а Луфи е страшния непукист. И други анимета са ме впечатлили, но като че ли тези са ми направили най-силно впечатление.

Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 6:45 pm 
Аватар

По принцип не обичам употребата на тази конкретна дума, но за анимета, които си заслужават гледането мога да споделя мнение....

Първо ще повторя от горните...
Kino no tabi е едно от любимите ми анимета, стилът на анимиране подхожда на самата история. А може просто не съм фен на новият тип анимиране, кой знае?!! Историите са от типът които те карат да се замислиш. Героинята ни не е от този flashy тип, а може би аз си падам по chill персонажи, не знам. Като цяло заслужава гледане, даже и повторно /аз лично съм го гледала поне 5-6 пъти/

Mushishi също е много добре написано. Въпреки, че показва свят напълно противоречащ на всичките ми възгледи за света. Пак е представено по красив начин. Да, това аниме за мен е красиво във всички отношения.

Serial Experiments Lain е много странно аниме, определено от първото ми изглеждане, аз не схванах за какво идва реч, и каква е като цяло идеята. След 2рото изглеждане вече имах идея. Историята прогресира бавно, за мен това е по-добрият вариант, отколкото да е бърза и още по-объркваща. Това аниме е и единственото, на което все още слушам OP-то, а минаха поне 5 години откакто го гледах за пръв път.

И разбира се, че като фен на Ghibli сега бих изредила всички възможни филми, нооо ще се въздържа. Но ще напиша един филм, не е на Ghibli, но е невероятен.

Toki wo Kakeru Shoujo /The Girl Who Leapt Through Time/ отново много приятно написано, много добър край, много добре анимирано, всичко му е много ДОБРО. Идеята за последиците от действията ни, и желанието на Макото да оправи всичко което е направила, лично мен ме трогна.

Rozen Maiden също беше едно от любимите ми анимета, но после излезе 2ри сезон, който не ме грабна достатъчно. Куклите и техният стремеж да бъдат перфектни, а не счупени боклуци. Едно аниме в което "лошкото" е просто последица от несполуки. Както и в нашето ежедневие, повечето "лошковци" имат някаква емоционална причина за това.

Това са първите за които се сещам...

МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 9:28 pm 
Аватар

За мен Code Geass е шедьовър заради напрежението, в което ме държа, драмата, историята и заради главният герой - Лулуш, който доста ме впечатли така да се каже, нов съм в аниме индустрията и не съм гледал изброените анимета по-горе, и точно затова попитах този въпрос. Смисъл нямах какво да гледам, а знаех че вие имате вкус за тия неща и така.... Разбрахте накъде бия. :D

МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 11:13 pm 

A, извинявам се, погрешка съм постнал клипа тук, вместо в темата за най-добра анимация/графика.
Инак по темата - всичко си е субективно. Абсолютно всичко на Гибли, всичко на Сатоши Кон (R.I.P.), нещата на Хосода Мамору, 5-те санта на Шинкай, Jin-Roh: The Wolf Brigade, Акира, филмите на Кеичи (Kappa no Coo to Natsuyasumi), Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Босоногият Ген, Sword of the Stranger, Into the Forest of Fireflies' Light и още, и още, просто няма как да изброя всичките.
Не мога да пропусна и гениите от Пиксар - до смъртта на Стив Джобс почти нямаха слабо попадение, след като ги купиха Дисни, всичката им креативност отиде на кино.

МнениеПубликувано на: Сря Май 25, 2016 11:50 pm 
Аватар

Saitama
Цитат:
Разбрахте накъде бия.

Nope.
Мисля, че и по-уникални анимета си гледал. CG е стандартна конфекция.
Дори Shokugeki no Souma (и него не харесвам) е по-идейно от него.

И не, не трябва да разбираш от "бизнеса". Просто не ти ли прави впечатление, как всички тези тонове фалшиви обрати при Лольо напомнят за сапунките дето ги гледа баба ти, а примерно Сома е доста различно от всичко на което си попадал по други медии?

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 12:17 am 
Аватар

Шедьовър е много субективно понятие, но има някои класики които си заслужава да се гледат:

Ookami to Koushinryou(Spice and Wolf), Juuni kokuki(The Twelve Kingdoms), Mushishi, Sayonara Zetsubou Sensei, Hagane no Renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist), Black Lagoon, Full Metal Panic? Fumoffu, Suzumiya Haruhi no Yuuutsu( The Melancholy of Haruhi Suzumiya), Berserk, Tsubasa: Reservoir Chronicle( и всички свързани Clamp анимета) ... но вече го обръщаме на аниме препоръки.

Every fight is a food fight if you're a cannibal
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 1:38 am 
Аватар

За мен аниме шедьоврите са всички онези анимета, които са ми се запечатали в съзнанието и едва ли някога ще бъдат отмити.
Общо взето все неща, които много силно са ме впечатлили.
Като например: Akira - трябва взема пак да го гледам, има вече БД!
Princess Mononoke - на 6-годишна възраст ми пуснаха това аниме на видео касета, майка ми я взела от нейна приятелка, пускам касетата и съм в шок от случващото на екрана и онази, да, онази зловеща разлагаща се свиня, запечатала се така в съзнанието ми отпреди вече 18 години... 2005 разбирам, че жанрът е аниме от мой братовчед и оттогава се почна.
Ghost in the Shell - Толкова добро, че ако не беше то, нямаше да имаме "Матрицата">>>
Monster - най-доброто трилър аниме, напомня малко на "Ханибал"
Gungrave - единственото аниме, което изгледах за един ден и оттогава имам изкривяване да не гледам повече от 4 епизода на ден
Death Note, Mushishi (медитация за душата), JJBA (библията на шонен жанра)
Hajime no Ippo - адски адекватно спортно аниме, в което има много истина, аниме, в което рисунките на екрана удрят, а не бутат, както, за съжаление, 90% от хората правят и дори същата излагация на удари наблюдаваме в реалния профи бокс. Анимето, което може да те накара както да си грижеш ноктите, така да се търкаляш на пода от смях.
Golden Boy - простотията, която дори приятелите ми, които не гледат аниме, я признават
Vampire Hunter D: Bloodlust - най-доброто аниме за вампири, правено някога.
Има и още анимета, които силно си ги тача, особено много от филмите на Гибли на Миядзаки, който е просто страхотен.

на въображението ни в плен.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 9:56 am 
Аватар

Явно масовата употреба на думата е

шедьовър = някое от най-любимите ми

Затова и се чудя за какво ми приказва Saitama...

Ето аз имам адски любими, които обаче не заслужават да се нарекат шедьоври.
Примерно Gosick е глупост, а Hyouka е мудно и всъщност не разказва нищо съществено, но картинките им ме кефят, както и детективската атмосфера. Успокояват ме, като ги гледам. Карат ме да се чувствам добре.
Което само по себе си е постижение =)) =)) =)) , но чак chef-d'œuvre?

За JJBA бих могъл да се съглася, че е уникално в много отношения (и в начина по който не ми харесва), обаче Golden Boy да е чак толкова значимо?
Най-малкото не може да се хване и на малкото пръстче на DMC, а City Hunter го бие и по дата на издаване и по sexual harassment на епизод.

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 10:19 am 
Аватар

Значи последно, какво ние смятаме за шедьовър ли е темата, или какво ти смяташ за такъв?
Или може би темата е за това да отсеем "шедьоврите" и да направим накрая един списък от петте човека,
които го посещаваме, за да може другите 10 наблюдатели да могат да не се излъжат да гледат бози като SnK?
А и нормално за всеки нещо да е шедьовър, което му е направило най-голямо впечатление. Или ти очакваше нещо друго.
Отделно в случая и аз имам много любими, но не съм ги споменал като примерно "Soul Eater", което адски ме израдва, но въпреки това не ми е в класацията за шедьовър.
Ако говорим за аниемта, направили най-голямо въздействие в последните години,
то това са си "Гинтама", "Алхимика", "Титаните" - все неща, които избиват рибата по пазари, по телевизии и по мрежата.
Golden Boy-а е значимо за мен и за мои приятели, ти къде се буташ без покана, извинявай?

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 11:39 am 
Аватар

KoP3Le7o
Цитат:
Значи последно, какво ние смятаме за шедьовър ли е темата, или какво ти смяташ за такъв?

Темата беше, за да разбера, защо някои хора слагат щампата шедьовър по начин по който не разбирам. Сравнението на моята представа с вашата беше неизбежно.

Накрая и поличих отговор - просто някои ползват думата в друг смисъл. :idea:
Явно днес човек ако не говори със свръх надути суперлативи, никой няма и да го слуша. =))

Или пък е ефект на асоциацията - изяденият хот-дог става кулинарно чудо, защото си бил гладен, когато си го ял, а филето миньон с гъби е блудкав боклук, защото мацката която си завел на заведение през цялото време се е мусила и после не ти е пуснала.

Цитат:
другите 10 наблюдатели да могат да не се излъжат да гледат бози като SnK

Това няма да стане, защото съвременния зрител се ориентира само по шум и рейтинги (сложени от фенбойчета).

А и да не бяха SnK и CG, щеше да е нещо друго, защото така най-лесно се прави печелившо аниме - просто изсипваш на едно място всичко, което е популярно в момента и разбъркваш.

Цитат:
А и нормално за всеки нещо да е шедьовър, което му е направило най-голямо впечатление.

Зависи как му е направило това впечатление.
- Може в момента да е бил в настроение точно за това, пък при rewatch да види, че не е толкова велико.
- Може никога да не е гледал нещо подобно от жанра или автора, пък след време да открие, че имитира по-стари и по-добри образци.

Не винаги човек изпитва удоволствие по рационални причини. Случва се да се напиеш добре с домашна парцуца заради компанията, а скъпият скоч да ти е противен, защото си сам и ядосан.

Цитат:
Golden Boy-а е значимо за мен и за мои приятели, ти къде се буташ без покана, извинявай?

Не казвам, че не трябва да те впечатлява, но ми е странно, че го смяташ за един от най-изключителните представители на жанра. Мисля, че си гледал и по-добри.
Извинявай, но леко изкривяваш думите ми.

Цитат:
"Гинтама", "Алхимика", "Титаните" - все неща, които избиват рибата по пазари, по телевизии и по мрежата

И това за мен е прекрасна демонстрация как популярно, не значи автоматично шедьовър.

Да, Ginatama е изключително, макар че запада към края.
FMA:B не е чак толкова оригинално, но светът ми е комплексен, изпълнено е рядко добре и е разказано с нехарактерно добро темпо за жанра.
SnK е просто набор от популярни клишета и е майстор в самоизтъкването и фалшивото нагнетяване на напрежението. Определено е шедьовър на тема "От нищо, нещо", но това не е похвала.

Последна промяна velush на Чет Май 26, 2016 12:03 pm, променена общо 1 път

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 12:02 pm 
Аватар

Значи, приятелю, темата ти е за лични проблеми, не за тук.

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 26, 2016 12:05 pm 
Аватар

Ми не, това си е обществен проблем.
"Защо малко по малко думите губят силата и значението си?"
"Защо съвременната ценностна система е толкова куха?"

Като човек на словото може да се каже, че и ти си донякъде отговорен. :mrgreen:

MAL-list
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 4 [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]