Дата и час: Вто Авг 04, 2020 5:55 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 2 [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Неочаквани за вас тълкувания на популярни анимета
МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 2:37 pm 
Аватар

Случвало ли ви се е следното - препоръчват ви нещо супер яко и супер популярно, а то се оказва тотално различно от това, за което ви го представят?

На мен ми се случва постоянно.

За да демонстрирам този ефект, ще почна с един вехт НЕаниме пример. За по-старото от вас поколение, съществува един светъл детски спомен "Синьо лято". Това е испански детски ТВ сериал, който за много хора е метафора, колко красиво е детството и колко е приятно да си на морска почивка. Аз обаче видях други неща в него:
- Във всяка серия без изключение по-големите деца малтретираха и тормозеха по-малките.
- Във всяка серия мадридските хлапета натякваха на местното, колко бедно и просто е то (въпреки, че се беше доказало многократно, като по-смело, по-предприемчиво и по-опитно)
- Един цял епизод беше отделен за депресията на лелката, която разказва историята, предизвикана от спомените за починалото и дете.
- Последните две серии се занимаваха с това, как един от главните герои, представител на вида "добрият-и-мъдър-стар-моряк" почина и как това тотално прецака ваканцията.
Добра драма - да, сладко-горчив урок за реалния свят - двойно да...ама чак "светъл детски спомен".
Бах, това де юре и де факто е първата депресарщина, която съм гледал в живота си.

Не че има нещо лошо определено произведение, да се тълкува по безброй субективни начини в зависимост от този който ги гледа, но понякога масовата реакция ме втрещява.

А сега аниме примери:

Death Note.
Кира е типичен суперзлодей. Много фенове обаче твърдят, че наистина искал да подобри света.
Ъ?
Да това са неговите думи...но всъщност не му пука за хората, а просто иска да наложи някаква собствена извратена представа за световен ред и да вземе нещата под контрол. Да, по-умен е от опонентите си, но точно манията му за контрол, го кара да допусне грешките, които водят до финалния му крах.
Защо просто не признаят, че root-ват за The Big Bad Guy? Пичът си е достатъчно готин за това...няма нужда да упорстват, че е бил прав.

Fullmetal Alchemist
Анимето си е определено депресарско и tearjerker-ско. Много хора го намират са красиво и вдъхновяващо.
Ъ?
Артът е красив, но историята е мрачна и акцентира на едни от най-грозните страни на човешката (и нечомешката :lol: ) природа. Всички герои са в спирала от отчаяние. Всички герои се манипулират, мразят и подозират един друг, дори близки роднини и приятели.
"Мрачна фентъзи драма" - да, "вдъхновяваща, красива история стопляща душата" - къде :shock: ?

Naruto
С другарство, сътрудничество и взаимопомощ може да пребориш и най-силния противник?
Ъ?
Не че съм гледал много от него, но в 10-тината серии: 90% от времето героите си пречеха :lol: , в 6% лошите ги оставиха да живеят, като част от по-дълбок и по-зъл план :lol: :lol: , в 4% постигнаха пирова победа :lol: :lol: :lol: (т.е. пожертваха повече отколкото спечелиха).

Тааа идеята в тази тема е не да отворим поредните хейтърски войни на тема Death Note, Fullmetal Alchemist и Naruto :lol: :lol: :lol: , а да споделите за кои анимета тълкуванието ви се е разминало драстично с общоприетото.

Братья Карамазовы
 Профил  

Заглавие: Re: Неочаквани за вас тълкувания на популярни анимета
МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 2:53 pm 
Аватар

Всеки с мнението си, винаги може да разгледаш нещата и от друга гледна точка.

МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 3:10 pm 
Аватар

velush написа:
На мен ми се случва постоянно.

Ако почна подробно ще стане tl;dr.

МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 3:51 pm 
Аватар

Опитвам се да проумея популярността на Харухи Сузумия. Изгледах целият първи сезон и още не мога да си обясня защо. Похвалиха като много забавна комедия, изобщо не ми беше смешно. През цялото време една уж беше богиня и си правеше каквото си поиска, а един и играеше по гайдата, уж за да спаси света. Нищо забавно не видях.
Да мина на Докуро-чан. Всички викаха, гледай го, много е забавно. Е, да, ако ти доставя удоволствие да гледаш как постоянно разфасоват някакъв може и да ти се види забавно. Пръснаха му главата, голям смях, изкормиха го, още по-голям смях.
Ами наистина има много такива заглавия и по този начин темата много наподобява на аниме флейм или прехвалени анимета. Според мен няма смисъл да съществува в този си вид.

МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 4:07 pm 
Аватар

Unpopular opinions thread?
Мисля че NGE е весело и приятно за гледане аниме. Обратно едновременно на тези, които го обичат и тези, които го мразят. Но пък съм срещал хора, съгласни с мен, което много ме радва :drunk:

Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 4:29 pm 
Аватар

zlobcho
Цитат:
темата много наподобява на аниме флейм

Ми не е задължително, принципът важи и за анимета, които се харесват.

Примерно едно мое любимо аниме Detective Conan. Уж е детективско разследване, но следствието не се води по всички криминални правила, а загадките са толкова реалистични, колкото пъзелите в игри като Incredible Machine и Incredible Toon Machine - логични, но само в симулирания физически свят на играта.
Престъпникът обикновено се огъва (под тежкия поглед на останалите), пада на колене (буквално) и си признава убийството...а за престъплението му има само косвени улики.
Въпреки (а може би точно заради) това DC-то си ме кефи.

Идеята е за тема в която да се изразява учудване и различни гледни точки, а не да се спори, кой е прав и кой не...
Примерно за Харухито...тя е богиня, а не знае това...всички се опитват, да го скрият от нея, да я забавляват, но да не я превъзбуждат...защото знанието, скуката или превъзбудата може да доведат до края на света...смешното за мен идва предимно от реакциите на знаещите и незнаещите, като и скритите им цели. Както и от точа че Кион си е малко лицемер.
Твоят коментар е, че това не ти е смешно и всъщност си прав. Харухито не съдържа, чак толкова хумор, колкото му се приписва.
Ако сега феновете му (като мен) не се нахвърлят на масова война да ти доказват, че нямаш чувство за хумор, няма и да се получи флейм. :lol:

За Докуро-чан също съм съгласен...от някаква (несадистична) перспектива хич не е смешно :lol: .

Цитат:
Ами наистина има много такива заглавия и по този начин темата много наподобява на аниме флейм или прехвалени анимета. Според мен няма смисъл да съществува в този си вид.

OK, предложи подходящ вид. Отворен съм за идеи.

Последна промяна velush на Сря Юни 01, 2011 4:55 pm, променена общо 1 път

Братья Карамазовы
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 4:49 pm 
Аватар

School Days - "браааааат, тва е баси депресарскутуууууууууууу уееееееее, спукъх са накрайъъъъъ" - Къде ?! Секай просто й прещрака главата и го уби, а Катсура беше прещракала отдавна. Че не сте виждали как хората убиват заради любовта, нали ... Ще се депресирате ли като чуете как някакъв луд убил най-добрия си приятел заради гаджето му или нещо от сорта ? Съмнявам се. Не намерих нищо депресиращо ...

Бих сложил още 5-10 заглавия свързани с романс/драма жанровете (Air, Kimi ga Nozomu Eien, Myself;Yourself и т.н.), които много хора определят като "супер тъжното, разревах се", но тук е по-скоро на лично разбиране и усещане, и дали си мекушав, коравосърдечен и т.н. (макар че и аз на някои съм ревал и едва ли не може да съм вдигнал летвата на тъжното).

МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2011 5:17 pm 
Аватар

След последния спор в темата за ТТГЛ почвам да мисля, че мнението ми, че ТТГЛ е построено изцяло върху едно чувство, всъщност е доста непопулярно.

Или пък, не приемам Мошидора за спортно аниме... но май това не е толкова странно; същото и за Баскуош.

Но може би поне виждането ми за Зеро но Тсукаима като страхотен фентъзи свят, с история, въртяща се около класовата борба, е относително рядко срещано.

П.П. коментари на изброените досега заглавия:

едит: @фростбърн
Кира добър? Ъъъъ... то сигурно всеки злодей си има своя собствена представа какво е добро, и си е добър според нея. И? Това променя ли статуса му на злодей?

злодей = зло деятел. Не мисля, че действията му минават за "добри" под чийто и да е морал. Освен на някой побъркан социопат (какъвто беше Кира).

Не че Л беше много по-добре.

МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2011 10:00 pm 
Аватар

в същност тва е доста интересен феномен, който забелязвам толкова често че ме учудва
очевидно причината е, че хората имат различни възприятия на нещата, не би трябвало да ме учудва, но все пак го прави
просто за мен някои неща са сууупер очевидни, и когато хората ги възприемат по съвсем различе начин аз съм ето така :pokey: ...

единствения добър пример, за който се сещам в момента (въпреки, че са много) е Chobits, по моите наблюдения за хората това е някакво свежарско аниме, с основна идея комедията, и най-шокиращото идва сега - било клонинг на Dears .....
О_о what? srsly?
първия епизод е подобен да, но тва е някъв minor детайл в общата картинка. Комедия има, да, но това е просто подправка, която се намира в доста анимета. Основната идея която виждам аз е депресивна романс драма, която определено няма нищо общо с Diars, което пък си е вече някво свежарско,
как така няма да сте съгласни...

ок стига за тва,
Death Note всички гледат на Кира като злодея... wut?.. Hа мен нито един път не ми мина това през ума докато четох мангата (тогава нямаше аниме) За мене Л и съответно после другите 2ма бяха антагонистите тоест най-близкото до "злодей", разликата е, че те не бяха зли а напълно good, в същност и Кира и Л бяха на страната на доброто, просто имаха противоположни разбирания за какво е добро

FMA не знам как го гледат хората (щото вече не чета много лични мнения по въпрос анимета, причината е самия топик на темата, всички имат някви криви разбирания), но за мен е лек фентъзи адвенчър, кви tearjurker и мрачни работи виждате не знам

жалко, че съм забравил останалите примери, предпочитам да не помня кривите перспективи на хората, въпреки че и често съм съгласен с вас де

а, и Claymore явно никой не го е схванал по начина по който аз

Цитат:
темата много наподобява на аниме флейм или прехвалени анимета. Според мен няма смисъл да съществува в този си вид.

нищо общо ман :roll:

МнениеПубликувано на: Пон Юни 06, 2011 1:32 pm 
Аватар

Frostburn
Цитат:
кви tearjurker и мрачни работи виждате не знам

- Това, че Едуард се бори за загубена кауза (и зрителят ясно вижда това) във всяка серия...и естествено губи.
- Това че Алфонс врещи през всеки 5 минути "Мамо! Мамо! Майчице!" със супер съкрушеният глас на Rie Kugimiya.
- Пича дето по абсолютно неадекватни причини беше направил от жена си, дъщеря си и себе си химери
- Всеки трети герой мъкне досадно-покъртителна и непреодолима житейска драма.
и пр. и пр.
Толкова много фалшиво нагнетена драма и изкуствено изстискване на сълзи от зрителя съм срещал само в разни джосеи.

Цитат:
Hа мен нито един път не ми мина това през ума докато четох мангата

Ми и аз съм чел само мангата - от анимето съм гледал максимум 20-30 минути.
Да, Райто е протагонистът на историята...но си е злодей от глобален мащаб (от чисто морална гледна точка).

Братья Карамазовы
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 20, 2011 4:09 pm 
Аватар

Една цяла тема за личното мнение на един човек...........................

МнениеПубликувано на: Пон Юни 20, 2011 4:26 pm 
Аватар

Всъщност ако беше прочел малко от постовете, щеше да видиш, че има различни мнения от различни хора.
Разнообразието зависи и от хората, като теб готови да постват, но нещо не те виждам да помагаш за обогатяването... :lol: :lol: :lol:

Братья Карамазовы
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 20, 2011 4:40 pm 
Аватар

Ем да де , ама както каза Бърст "" Всеки с мнението си, винаги може да разгледаш нещата и от друга гледна точка. "" Тая тема стана - Кво ти е мнението върху еди кое си аниме , а има много такива теми. Лично за мен Кира си е добър , а харухи е Господ....

МнениеПубликувано на: Пон Юни 20, 2011 5:10 pm 
Аватар

Цитат:
Тая тема стана - Кво ти е мнението върху еди кое си аниме , а има много такива теми.

1. Не е какво ти е мнението, а в какво се разминава мнението ти с масовото.
2. Темите за които пишеш са за конкретни заглавия...тук човек може да се оплаче от масово неразбиране на списък от заглавия или дори на цели субжанрове.
Примерно аз искам за се оплача за масовото неразбиране на жанра mecha: асоциират го с Voltron и Gundam...като последното се смята едва ли не за Voltron, но без gattai-ване.
А то самият Gundam е толкова multyversе-ов и различен по стил и тематика, че може да се харесва и мрази от най-широк спектър зрители. :lol:
Code Geass и TTGL сигурно са единствените заглавия, които са масово приети у нас...пък то последното е по-скоро super robot, а не реалистична mecha. :lol: :lol: :lol: Феновете им винаги започват с "аз не обичам mecha-та, но..."...та поне да бяха изгледали някое заглавие, че да знаят за какво, да я мразят.

Т.е. ето тук е мястото да споделиш...фрустрацията ти от нещо подобно...
OK, записва си, че си се отчел по Death Note и Haruhi. :lol:

Братья Карамазовы
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 22, 2013 5:04 pm 
Аватар

Аре бе, хора.
Споделяте омразата си и неразбирането си!
Не може да са изчезнали.

Братья Карамазовы
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 2 [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]