Дата и час: Нед Ное 17, 2019 8:00 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 2 от 4 [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Най-добрите аниме светове/замисли
МнениеПубликувано на: Пон Авг 20, 2012 11:43 am 
Аватар

Spice and Wolf - светът "Аз съм Хоро мъдрата, която ще те забърка в пълни каши."?
Светът в който вместо да си наемеш ловна дружинка, за да се пазиш от вълци наемаш крехка овчарка със звънче на гегата?
Пазаренето там (основна тема) лежеше на принципи, които тотално не схванах.

Странен замисъл - да, ама дали може да мине за добър?

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 7:43 am 
Аватар

Kino no Tabi е интересен, да, но сам по себе си не е толкова впечатляващ и дори е леко нелогичен

Света на Trigun също ми харесва,
а и почти всеки добре обмислен и добре представен cyberpunk и steampunk world,
а също и световете, където магията се развива паралелно с технологията (не знам какъв им е техния термин, ако има изобщо) като във FMA и Strait Jacket

МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 10:23 am 
Аватар

Светът в SAO новелите, защото анимето има съкращаване, премахване на "не интересни неща", добавя side stories и още куп, но нека до тук да спра. Замисъла е добър. Само продуцентите прецакаха анимето...

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 10:42 am 
Аватар

Dragon ball, One Piece, Digimon и MAR

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 1:00 pm 
Аватар

Еххх...всички постват тук...и все някакви тривиални фентъзи светове :lol:. С изключение на света на Кино. Той е оригинален и търсено абсурден.

Да взема и аз да се разпиша (а не само да се заяждам със Spice and Wolf).

Tenchi Muyo OVA има страшно комплексен свят на фона на сюжета, който в по-голямата си част е комедиен харем.
Фонът е предимно sci-fi, но основите са стъпили върху фентъзи. Историята му е доста сложна, а детайлите и се губят заради безкрайните поправки във времевите линии.
Освен това става дума за multiverse и то не броя алтернативните шоута (като Universe, In Tokyo, Pretty Saamy и пр. и пр.), а само това, което виждаме в трите OVA поредици.

Tengen Toppa Gurren Lagann - още един интересен свят, пълен с абсурди, sci-fi и трансцедентна намеса.

Jinrui wa Suitai Shimashita - пак абсурден и ироничен sci-fi/fantasy свят.

Tiger & Bunny - класически сетинг за супергеройства, дедективски разследвания и корпоративни конспирации.

Uchuu Senkan Yamato 2199 - страхотен римейк на класическа sci-fi space opera.

От тук по азбучен ред:

Abenobashi Mahou Shoutengai

Akira

Angel's Egg - абсурди, абстракции и дълбок символизъм

Arakawa Under the Bridge

Aru Tabibito no Nikki

Baccano!

Bakemonogatari

Black Lagoon

Blood: The Last Vampire

Bounen no Xamdou

Cobra the Animation (нещата от 2008 насам)

Cowboy Bebop

Dantalian no Shoka

Darker than Black

Dead Leaves

El Hazard

Fireball - това което вижда зрителят е малко: малка част от вътрешността на един замък, но пък изводите, които можем да си направи за света извън него, са интересни.

FLCL

Full Metal Panic

Ghost Hunt

Gintama

Gosick

Gun x Sword

Heroman - елементарен детски sci-fi свят, но страшно ме кефи

Hyakka Ryouran: Samurai Girls - да светът му също ми е интересен...не само мацките 8)

InuYasha

Juubee Ninpuuchou (aka Ninja Scroll)

Katanagatari

Kurokami - точно светът му го отличава от стандартното шонеско тупа-лупа (да, знам че се води сейнен, но е претъпкано с шоненски формули).

Lupin III

Macross

Mahou Sensei Negima - особено света, който се вижда в мангата и най-новите OVA.

Mahou Shoujo Tai Arusu - светът му е странен и интересен.

Memories

Nadia, the Secret of Blue Water - класически приключенски свят вдъхновен от Жул Верн.

Needless

Nekojiru-sou - този е по-откачен и от света в Aru Tabibito no Nikki

Nichijou

Nurarihyon no Mago

Paranoia Agent

Planetes

Project BLUE Chikyuu SOS

Redline

Samurai Champloo

Seikimatsu Occult Gakuin

Senjou no Valkyria: Gallian Chronicles

Slayers

Soul Eater

Steins;Gate

Tetsuwan Birdy Decode

The Big O

The Wings of Honneamise

Toaru Majutsu no Index/Toaru Kagaku no Railgun

Top wo Nerae

UN-GO

Usavich - една дума: откачен!

Vampire Hunter D

Vandread

Venus Wars

Yakitate!! Japan

Zone of the Enders

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 23, 2012 2:46 pm 
Аватар

Accel World
Black★Rock Shooter
The Money of Soul and Possibility Control
Ми общо взето това са световете които ми харесват като замисъл и като тип, може би защото най-много харесвам такъв вид анимета :)

МнениеПубликувано на: Сря Ное 28, 2012 9:07 pm 
Аватар

Странно защо аджеба никой не е споменал To aru Majutsu no Index след като се говори за толкова много sci-fi или то пада извън категорията на добре замислен сваят щото е с "обикновени хора?

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 29, 2012 12:37 pm 
Аватар

Е, щом ме имаш за никой...да, никой за който си струва да се говори :lol: .

Апропо, то и свят с "обикновени" хора без фантастични или свръхестествени събития също може да е добре и интересно замислен.

Последна промяна velush на Чет Ное 29, 2012 4:09 pm, променена общо 1 път

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 29, 2012 2:15 pm 
Аватар

velush, не че съм тръгнал да се заяждам, но според мен доста бъркаш света на някое аниме със сюжета и героите в него

По нищо Arakawa, Black Lagoon, Yakitate! Japan и даже Samurai Champloo не се различават от нашия истински свят. Плод са на въображение и не са истински, да, но не може да се говори за някакъв определен техен "свят"

МнениеПубликувано на: Чет Ное 29, 2012 3:16 pm 
Аватар
Пантсу Мастър

Еми не, всъщност се различават. Нещата, които се случват там не могат да се случат тук.

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 29, 2012 4:57 pm 
Аватар

flssdd, първо на тема нереалистичността.

Safiir ме изпревари, но може би е добре да дам някои примери, как сюжетните развития описват свят различен от нашия.

Arakawa - да, някакво Юпи може да изперка и да заживее с hobo-сите, но самите клошари бяха крайно нереалистични и живееха в силно нереалистични икономически условия.
А какво да кажем за балистичната ракета?

Black Lagoon - терминаторските изпълнения на maid-ката. Или пък бизнесът на компанията Black Lagoon - членовете и вечно влагаха повече усилия, муниции и ресурси отколкото беше изгодно за мисиите им, а винаги бяха с най-доброто оборудване и оръжия.
Намесата на Балалайка в работата на японската якудза, също не изглежда, като събитие от реалния свят.

Yakitate! Japan - доста от тези хлябове не могат въобще да бъдат опечени (seed of knowledge описва само реалистичните елементи).
Спомням си и за едно нереалистично reality survival шоу.

Samurai Champloo - адски много анахронизми. Примерно дрехите и прическите на 2/3-ти от персонажите. А бейзболният мач с адмирал Пери?
Спомня си и разни зомбита, като и невъзможни nin-jutsu-та.

На тема реалистичността.

Ще цитирам SayanMk:
Цитат:
Като се започне от обитатели, писменост, езици, структура, карти та се стигне до създания, връзки с други светове и т.н.

Т.е. заглавието може да описва и свят абсолютно идентичен с нашия. Важното е колко майсторски го прави и в какви подробности.
Лично аз в момента не си спомням да съм харесал свят от такова заглавие...просто защото залитам по sci-fi/fantasy, а в реалистичните обръщам внимание на други неща.

MAL-list
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 30, 2012 1:46 am 
Аватар

За мен светът не се определя просто от сюжета, от героите или разни нетипични техни действия. Даже светът е нещо съвсем отделно. Той просто си съществува и тогава вече е населен с персонажи и неща, които се случват в него. Те може да го описват и изразяват по-някакъв начин, да го определят и променят в хода на историята, но той си съществува и без тях.
Светът го разбирам буквално като свят, един цял свят...
Това, че някои неща се случват в анимето, които е невъзможно да се случат наистина в нашия свят, не означава, че има някакъв друг специфичен свят. Точно тези заглавия, които изброих изобщо нямат какъвто и да е опис на различен свят, нито героите и сюжета изграждат и описват света, нито пък имат това за цел. Повечето са представени в някаква ситуация на някакво си място. На мен лично ми трябват повече елементи и като цяло повече да се покаже, че да го приема като повече от някакво измислено училище или град или епоха от миналото, където се развива действието. Иначе просто така това го нямам за "свят"

velush, казах, че по-скоро се концентрираш на героите, които са представени в анимето... и като изключим тях, кое му е невероятното на Аракава или Черната лагуна?
Героите са важни естествено, те населяват този свят, ние го възприемаме главно през тях. И така има много начини този свят да се представи по невероятни и чудесни начини. Това също има огромно значение. Но ако анимето описва един цял свят абсолютно индентичен с нашия, то тогава защо го водиш аниме свят? -заради героите и сюжета...
Начина на описване на света също е важен и оказва влияние. Но в такъв случай ще ме накефи как е представен светът, не самия свят, например като в Kino no Tabi. Както казах преди анимето ми харесва заради всичко комбинирано, но самия свят не ми е толкова впечатляващ сам по себе си. Но за разлика от него в Yakitte! Japan не се разкрива никакъв друг свят...

МнениеПубликувано на: Пет Ное 30, 2012 9:08 am 
Аватар
Пантсу Мастър

flssdd написа:
Това, че някои неща се случват в анимето, които е невъзможно да се случат наистина в нашия свят, не означава, че има някакъв друг специфичен свят.

Точно това означава. Освен това имам чувството, че бъркаш "свят" с "планета". Двете думи не означават едно и също. Свят може да е стая 2 квадратни метра. Героите обаче живеят там и няма как да отидат другаде. Това е целия техен свят. И очевидно се различава от нашия.

Изображение

I pity the FOO!
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 30, 2012 11:18 am 
Аватар

Не, не го бъркам с планета :D Не е нужно да е нещо голямо и просторно, ако всичко е 2 на 2 метра, добре, нямам проблеми с това. Но ако е някое обикновено място, което очевидно не е единственото, а просто там се развива историята (като град, улица, училище и т.н.) и не е невъзможно да се намери нещо такова в нашия свят, не го приемам като някакъв отделен аниме свят.
Аз така го виждам. Пък и това го казвам в интерес на дискусията... Като някъде ми случи на кажа нещо от рода на "света в Аракава" или "света на *insert random ecchi here*" имам предвид по-скоро сетинга на анимето и какво се случва отколкото всичко това дето го изговорих тука

МнениеПубликувано на: Пет Ное 30, 2012 1:39 pm 
Аватар

flssdd
Цитат:
За мен светът не се определя просто от сюжета, от героите или разни нетипични техни действия.

Зависи от заглавието.
Някои info dump-ват директно с "През не-знам-коя-си космическа ера всички изкопаеми горива са изчерпани..." и т.н. (Което ме подсеща - в списъка ми съм пропуснал Gundam).
Така авторите в прав текст описват света в който се развива действието. По-нататък сюжетът може да разкрие повече детайли от този свят.
Други заглавия пък направо те хвърлят в действието и трябва да си прави изводи за света по отрязъците от него, които виждаш през очите на героите.

Цитат:
той си съществува и без тях

Така е, но решението е на автора как да те запознае с него и дали е толкова важен.

Цитат:
Светът го разбирам буквално като свят, един цял свят...

Same here.

Цитат:
Точно тези заглавия, които изброих изобщо нямат какъвто и да е опис на различен свят

Да, повечето от тях не се занимават да описват (изрично) света си...с изключение на Samurai Champloo, там имам някакви смътни спомени, че се гавреха точно със света в който се намират.

Цитат:
На мен лично ми трябват повече елементи и като цяло повече да се покаже, че да го приема като повече от някакво измислено училище или град или епоха от миналото, където се развива действието. Иначе просто така това го нямам за "свят"

Тук според мен пишеш, как предпочиташ да е представен фиктивния свят.

Цитат:
velush, казах, че по-скоро се концентрираш на героите, които са представени в анимето... и като изключим тях, кое му е невероятното на Аракава или Черната лагуна?

Концентрирам се върху тях защото и двете заглавия са "character driven" - водещи са героите, техните решения, действия и преживявания.
В Аракава има доста абсурдни неща, които според мен нямат място в реалния свят.
Споменах за клошарите - едни такива чистички и облечени, като за карнавал. Ами църквата или зеленчуковата градина? Смяташ ли, че полицията би позволила такива своеволия на общинска земя?
И един въпрос за прехраната - чиста ли е тази река (толкова близко до голям град)? Няма ли да измрат от яденето на токсична риба и от къпането в нея? (Или пък това обяснява защо всички са толкова побъркани :lol: )
Black Lagoon-а се развива в относително реалистична обстановка...във фиктивно място. Но дори без последното, поведението на героите е прекалено нереалистично и карикатурно. Истинските престъпници не се държат така. Те са доста по-практични.
Една истинска Реви или един истински Дътч биха отстреляли Рок. Не от омраза, просто пичът пречи на фирмата, постоянно я вкарва в сложни ситуации и вредата от него превишава ползата.
Поведението им е срещу логиката на нашия свят (както и поведението и на доста други герои).

Цитат:
ако анимето описва един цял свят абсолютно индентичен с нашия, то тогава защо го водиш аниме свят?

Защото е свят представен в аниме...аз така си и тълкувам заглавието на темата.

Цитат:
Но за разлика от него в Yakitte! Japan не се разкрива никакъв друг свят

Свят в който отношението към пекарството е, като към боен спорт (и то не истински боен спорт, а такъв взет от шоненска тупалка) ми е адски интересен и забавен :lol:
Какво общество би имало подобно смахнато отношение към хляба?

MAL-list
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 2 от 4 [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]