Дата и час: Сря Авг 23, 2017 9:17 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 1 [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Приложна лингвистика с английски и японски във ВТУ
МнениеПубликувано на: Чет Юли 13, 2017 10:32 pm 

Здравейте хора,

Пиша тази тема с надеждата да получа повече информация за тази специалност във Великотърновския университет. Сега съм на 21 и две години учих Арабистика в Софийския университет. Въпреки че се справях добре, постепенно осъзнах, че езика, който желая да уча наистина, е японския. Не съм изключил и възможността да кандидатствам Японистика в СУ, но там квотите са толкова малко, че се изисква почти пълна шестица на изпита - нещо, което трудно бих постигнал, а и след като видях, че в специалността във ВТУ се учи и английски и излизаш с квалификация ,,Преводач'' по два езика, наистина реших, че това може да е специалността за мен. Мисля, че шансовете ми да ме приемат там са добри, тъй като мога да кандидатствам и с оценката ми по английски от матурата. И все пак не съм сигурен в шансовете си. Днес звъннах на телефона им в търсене на повече информация и ми казаха, че разпределението по втори език се осъществява през септември месец на база бал и не могат да ми кажат, горе долу какъв е той. На мен това не ми хареса, понеже единствения език, който искам като втори е японски и ако не съм класиран, няма да имам време да се пренасоча към друг университет и така бих изтървал годината. Балът, който правя с удвоената оценка от матурата по английски език и с удвоената от дипломата е 22,38 (момче съм). Според вас това дали е достатъчно? Бих желал да получа колкото се може повече информация за тази специалност - заслужава ли си? Има ли начин ако не ме приемат с държавна поръчка, да съм платена?

Благодаря Ви за отделеното време. Поздрави :)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 14, 2017 5:40 am 
Аватар
The No-Goodnick

Добре дошли в скромното ни форумче, а дано има още хора тук които да могат да оставят полезна информация по въпроса :hat:

Така както гледа, темичката е по-скоро за Лични проблеми форумчето, та просто ще я изместя там.

Looking for surviving women to repopulate the planet with me,
after the end of the world has come.
 Профил  

Заглавие: Re: Приложна лингвистика с английски и японски във ВТУ
МнениеПубликувано на: Пон Юли 17, 2017 6:37 pm 

Здравейте, и аз ще кандидатствам тази година приложна лингвистика с втори чужд език японски във ВТУ, та въпросът ми е, как е там като цяло? Как са преподавателите и на какво ниво се изучава езика? tigerbg, дано да се засечем във ВТУ в този случай! :)

Профил  

Заглавие: Re: Приложна лингвистика с английски и японски във ВТУ
МнениеПубликувано на: Нед Авг 13, 2017 11:51 pm 
Аватар

Здравейте и съжалявам за късния отговор, който ще напиша и евентуално ще "възродя" стара тема. Надявам се долунаписаното да успее поне да помогне малко на всеки, който има желание да кандидатства с японски във ВТУ.
Хубаво е преди да кандидатствате, да се запитате какви изисквания и очаквания имате от японската специалност. В крайна сметка, ако не седнете сами да учите и използвате интернет като “бели хора”, университетът трябва да Ви е само като място за ошлайфане на придобитите сами знания. Това се отнася за почти всичко, де. Казвайки това, ще се опитам кратко и ясно да обясня добрите и не-толкова добри черти.
Добрите:
1.Имат огромна база от манги, списания, учебници и тук-там някой ДВД диск, които може да използвате безплатно. Макар, че като начинаещи (ако сте такива), едва ли ще седнете четете 進撃の巨人.(+1 ако го прочетохте без речник :D )
2.Имат програми за обучения в Япония. Варират между една година, но може понякога да се появят и за четири. Те са по-рядки.
3.Учителите са с много добро познание по езикът. Винаги са готови да помогнат, макар да са малко отнесени някои от тях. (хе-хе)
Има винаги по един или двама native speakers всяка година, които са голям плюс.
Лошите:
1.Програмите за обучение в Япония са с малки стипендии. Някои от тях дори трябва да се заплащат, а те не са хич евтини. Доколкото ми е известно, тук СУ ги бие по всички показатели, от към по-големи стипендии, брой места и повече избор къде да учите в страната на изгряващото слънце. Тук силно трябва да се замислите, ако искате да отидете в Япония по една или друга причина, тъй като парите и мястото и конкуренцията за тези места са голям фактор.
2.Местата са доста органичени за тази специалност. Ако не сте с висок или максимален бал, трудно ще влезете. Това не трябва да Ви обезкуражава, обаче. Винаги има вариант да пишете молба до Декана на Филологическия факултет с цел прехвърляне в японската квалификация. С малко нахалство, се постига много. Нужно е да спомена, че администрацията на ВТУ е отвратителна и ще трябва да си докарате “малко” главоболия с тях. Това естествено, може да се е променило, макар силно да се съмнявам, но ако наистина искате да учите и смятате, че ще се справите – няма причина да не го направите.
И...това е. Мислех да напиша доста по-дълъг пост за самото обучение и прочие, но ако си сядате на задника да учите, нищо от това няма да има значение.
Не университет ще Ви даде знания, а Вие самите ще си ги създадете. За това и смятам, че е хубаво да си помислите най-вече над предлаганите програми за обучение в Япония. Те са може би, най-големият фактор, който трябва да окаже влияние на изборът Ви. Ако има въпроси – заповядайте.

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 1 [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]