Дата и час: Нед Юли 03, 2022 8:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 2 [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Ged Senki: Tales from the Earthsea
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2007 9:14 pm 
Аватар
Anime Sekai Kenkyuuin
Anime Sekai Kenkyuuin

Изображение

Заглавие: Ged Senki: Tales from Earthsea / ゲド戦記
    Жанр: Джибли приказка (фантастика, магия)
    Тип: Филм
    Година: 29.07.2006
    Продукция: Studio Ghibli
    Инфо: http://anidb.net/a4193

Светът този път замира, хората започват да се съблазняват от злините които могат да ги облагодетелстват. Достига се дотам, че робите са нещо нормално, важи законът на джунглата - силният властва.
Природни бедствия натежават на кралството Енлад и светлината, която носи баланс, се разсейва, накланяйки везната в полза на тъмнината.
Историята проследява Арен, момче бягащо от собствената си сянка в страх и търсене на отговор, опитващо се да открие себе си. По пътя той среща Хайтака, мощен маг, обявен за Архамаг на страната, както и скитник. Препознавайки себе си в Арен, той го взема със себе си и двамата тръгват заедно, към очакващите ги някъде там отговори...

Явно таланта си е семеен, тъй като Горо Миязаки е създал нещо страхотно и този път, за студио Джибли.
Най-великият момент за мен бе, когато момичето запя. Беше простооо невероятно!!! Обикновенно такива моменти ги превъртам, но този беше повече от добър и като изпълнение и като смисъл и въобщееее супер. Иначе, естествено - "приказка на Джибли".... тва си е 10/10 по подразбиране ^^

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2007 10:00 pm 
Аватар
Цар Алко

На мен лично много ми хареса, а бе наречи го Ghibli и го остави да стане много добър филм. Саундтракът му е също великолепен, за тези, които не са го гледали го препоръчвам. Ghibli ownz ;)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2007 10:18 pm 
Аватар

Мене пък не ме изкефи. :P :lol: Очаквах повече. :dontknow:

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2007 10:21 pm 
Аватар

За мен филмът беше ..слаб... сравнение с Чихиро.. та дори и с Мононоке и Howl :?
нито фентъзито беше фентъзи...историята беше абсолютна мъгла...
а драконите се появяват в първите 5 и в последните 5 минути на анимето
...даже забелязах че нивото на арта е значително паднало...
чесно казано за мен това си беше продукция за пари :roll:

Саундтракът беше на ниво... в историята имаше разни проблясъци
които се губеха из мъглата на думи и действия...
Трябва да споменем Вещицата .. която си беше съвсем на ниво за лошко

Но наистина очаквах повече Давам му 5.5/10

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2007 11:59 pm 
Аватар

Уж бях писал в тази тема, да не е разчистена ?

От мен направо 6/10 , както каза CLC, фентъзито почти отсъстваше, а аз точно заради него го гледах. Вещицата като лош герои беше добре измислена, но реализацията не беше на ниво, драконът е на постера, а почти не го показаха ...
Още на CAM raw го гледах и нямам желанието да го тегля събнат и да си губя времето :/

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2007 9:33 am 
Аватар

Вчера засякох темата преди още никой да не беше писал но реших че за първи пост не е хубаво да слагам отрицателно мнение :lol:
За филма атмосферата ми се стори далечна от досегашните творби на Гибли, историята се знае че я намаше и таз вещица ми се стори силно преувеличена и не на място. Това са главните ми аргументи поради които филма не ми хареса. Иначе главните герои Теру и Арен бяха големи сладури, анимацията смятам че беше на ниво както и ОСТ то но историята беше каша от която едва можеш да сглобиш нещо :roll: Къде, как, защо бяха напълно игноринарани, разбирам че са нямали права над цялата земномория но все пак това е прекалено! Иначе за таланта на семейство Миазаки то е нормално да е в наличност :wink: Очаквам следващия филм да поправи грешките от този :)

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2007 1:37 pm 
Аватар
Ecchi Warrior

crazy_little_crow написа:
За мен филмът беше ..слаб... сравнение с Чихиро.. та дори и с Мононоке и Howl :?
нито фентъзито беше фентъзи...историята беше абсолютна мъгла...
а драконите се появяват в първите 5 и в последните 5 минути на анимето
...даже забелязах че нивото на арта е значително паднало...
чесно казано за мен това си беше продукция за пари :roll:

Саундтракът беше на ниво... в историята имаше разни проблясъци
които се губеха из мъглата на думи и действия...
Трябва да споменем Вещицата .. която си беше съвсем на ниво за лошко

Но наистина очаквах повече Давам му 5.5/10

Взе ми думите от устата както се казва :? , и аз очаквах доста повече :( .

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2007 1:43 pm 
Аватар
Всепризнат Спамър

Филмът има ли нещо общо с "едноимения" игрален филм? :?

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2007 2:17 pm 
Аватар

Ми е ми хареса. :? Много ми беше проста историята,не знам как го догледах.(Но със сигурност ще се намерят бая хора,които да го боготворят.)

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 04, 2007 3:22 pm 
Аватар

Така отговарям на Фолен-а ..инфото ще е интересно за всички

Ged Senki: Tales from the Earthsea е адаптация по третата и
четвъртата книга на Урсула ле Гуин от поредицата Earthsea
на мен ми отне доста време да направя връзката с книгите...
показани са основните моменти..без връзка помежду им
но аниме адаптацията включва и някои моменти от предходните и
следващите книги.. затова и сюжета е станал на манджа с грозде...
тотална при това...
освен това се опитали да включат и митологията от книгите..
ама за 2 часа филм трябва да се съобразят че не могат да пуснат всичко... :?

Във филмът по книгите -за разлика от анимето- има измислени нови
персонажи, случки и тн..

така че по сюжет и двете са доста далечни..имайте го в предвид..

Профил  

Заглавие: Re: Ged Senki: Tales from the Earthsea
МнениеПубликувано на: Нед Яну 11, 2009 4:06 pm 
Аватар

На мен ми хареса не поради някаква специална причина, всъщност съм съгласен с повечето от критиката, особенно за историята, за лошите и тн. Но имаше нещо в него, което както е голямото клише "дръпна струна в мен"
една история

ехх трябва да прочета отново книгите :) добре че ги преиздадоха в един том

Almost like ... A scarlet flower, blooming fully with pride.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 07, 2010 6:39 am 
Аватар

Не можах да спя сутринта и реших да позяпам телевизия. Почнах да менкам каналите и изведнъж, а, анимация призори! При това филм! Викам си, бах го, това ще да е нещо брутално да не го дават посред бял ден, ама не би! Та започнах да си го гледам мислейки го за скандинавско по имената на героите, а и беше озвучено на български, та не можеше по говорът да се отличи. И какво излезе то, накрая написаха Студио Ghibli :shock: Трябва да призная, че страхотно са пресъздали атмосферата, но сценарият беше трагичен. :huff:

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 07, 2010 8:13 pm 
Аватар

crazy_little_crow написа:
на мен ми отне доста време да направя връзката с книгите...
показани са основните моменти..без връзка помежду им
.. затова и сюжета е станал на манджа с грозде...
тотална при това...

Да, нистина. За човек незапознат с книгите, филма ще си е манджа с грозде, като аз също имах проблем в началото да разбера къде точно са навързали сюжета спрямо книгите, но то само това да беше проблема. Екранизация можеше да бъде в пъти по-добра, като лично за мен сцената от постера по-горе си остава най-доброто от филма - от Джибли са се справили чудесно с представянето на града и неговата атмосфера, но нищо повече.

МнениеПубликувано на: Сря Яну 29, 2014 2:56 am 
Аватар

Героите бяха супер сладури и анимацията ми хареса, но всичко останало наистина
беше обърквация. Гледах филма преди да взема да чета книгите, на които отдавна им се канех,
и ми беше трудно да схвана какво се случва дори и без да имам представа за света в книгите.

Въпреки това беше интересно и ми хареса леко мрачната атмосфера.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Юли 12, 2019 5:18 am 
Аватар

Сегашният re-watch затвърди мнението ми от преди десетина години когато за първи път гледах филма - а именно че е масово недооценен, и че колективното Интернет мнението за качеството му (и за Горо Миязаки) е силно несправедливо.

Аз обожавам филми които не ги е страх да забавят темпото и да оставят сцените и ситуациите да "дишат", които представят героите и тяхната същност и конфликти на ниво "между редовете" а не с безкрайни словоизлеяния и exposition dump-ове, и атмосфера която е разгърната в пълният си мащаб и времетраене. Точно тогава съм абсолютно потопен в един филм, а в този случай - в един друг свят.

Аман от бясно препускащи сюжети и сценарии!

Атмосферата на филма е наистина великолепна. За това допринасят страхотният саундтрак и цялостното музикално оформление заедно с песните (което идва донякъде като изненада, защото не е правена от дежурният Джибли композитор Джо Хисаиши, който най-вероятно е работел с Миязаки старши по Замъка на Хоул по това време, а от Terashima Tamiya според AniDB), изключително красивите пейзажи и цялостен background арт които и до ден днешен изглеждат страхотно, както и дизайните и архитектурата в града (и другаде) които имат своята неповторима идентичност.

Аман от средновековна архитектура на крепости/градове/селища!

Още един елемент на атмосферата който много ми хареса е леката нотка на един фентъзи поджанр - dying earth, популяризиран от творбите на Clark Ashton Smith, Jack Vanse (от чиито творби идва и самото наименование) и Gene Wolfe (серията Book of the New Sun). В Землемория балансът е нарушен, земята пресъхва, чума се разпространява, светлината си отива, магията изчезва. Но не това е фокусът на историята, героите не побеждават някакво титанично зло чрез което излекуват света и го връщат в по-античен стадии. Той не може да бъде излекуван, както се казва в анимето хората са станали негов господар, и това го е променило. Героите не могат да върнат това което е изгубено, могат само да продължат да живеят в него.

Аман от богоизбрани спасители!

Още един свеж елемент за мен е насочеността на филма към вътрешното. Той започва с едно кралство на прага на катаклизъм, чийто крал е убит, а принцът (наследник и убиец) изчезва. Но анимето милостиво ни спестява неговата съдба, въпреки че можеше да ни хвърли в блатото на борби за власт в отворилият се вакуум на фона на грозящата по-голяма опасност (звучи ли ви познато?). Вместо това филмът насочва своят фокус върху вътрешният свят на главния герой, и неговите и на останалите персонажи (които са блаженствено малко) връзки един с друг.

Аман от придворни машинации, пъклени планове и конспирации!

Още неща които ми харесаха:
Озвучението. Много често в аниметата актьорите говорят по-превзето и с по-високи тонове, което лесно води до преиграване и фалшивост. Тук героите говорят спокойно, което прави разговорите да звучат една идея по-реалистично.
Преминаването на филма от по-населени към по-обезлюдени места и пейзажи паралелно с тематичното навлизане на филма към мотивите на страх и самота. Мисля че това изпълнение много добре подхожда на идеите на филма.

За жалост този подход към създаването на изкуство не е достатъчно динамичен, грабващ и "лесносмилаем" (for a lack of a better word) за да може да направи бокс офиса на другите Джибли филми, особено когато идва от под същата шапка и етикет, и ще бъде директно сравняван с тях. Има нещо Oshii-евско в този филм, не е чак на неговото ниво на impenetrability, но сякаш Землеморията на Горо е по-близка до неговите филми, отколкото до творенията на Миязаки старши във вътрешността си. Предвид че Горо от малък познава Ошии и има огромен респект към него, може и да не е случайно.

Със сигурност не всичко е изпипано до край, и някои от критиките към филма са до определена степен правилни, но в много по-малки мащаби и с много по-малко отражение на филма като цяло. Тук таме се среща нещо в анимацията което да изпъква малко повече спрямо фоновете, или някой малък детайл е по-семпъл или с не идеални пропорции. Главната песен в началото е ползвана малко прекалено често (но пък е страхотна). Въпреки че озвучението цялостни ми хареса, има и rough patches които е трябвало да изгладят. Можеше отгоре върху сегашната история да има една идея по-стандартен и изпипан сюжет че да измами масовата аудитория. Главният лошковец Кумо (който в субтитрите го пишат Коб) е доста слабо звено по този параграф, както и началната мотивация на главния герой да убие баща си. Като цяло една идея повече детайли за героите щяха според мен да смекчат негативното мнение към филма на много хора.

Но има и много несправедливи критики към него - като например че нищо не се разбира от филма, че едва ли не трябва да си запознат със сорс материала за да не се объркаш (или обратното, че ако си запознат ще се объркаш). Малко ми е трудно да го взема сериозно това мнение, предвид че във филма няма нищо трудно за схващане, оставено на зрителите да умуват, или по някакъв начин скрито. Все пак е филм за малки деца, малко се излагат хората с това мнение...

За жалост в Интернет има един куп откровени глупости изписани за филма от излизането му. Като ги чета и ми звучат като писани от хора които преди да го гледат вече са били (само)убедени че е лош, и в крайна сметка отказали да вникнат в него по никакъв начин и да му дадат шанса който заслужава. За жалост най-големите глупости от този тип обаче не са от рандоми, ами идват (и поставят началото на цялото негативно мнение спрямо филма) от Хаяо Миязаки и Урсула Ле Гуин (по чиито романи е базиран филма). Големи творци, пък са говорили като абсолютни... невежи за филма, направо ми пада респекта към тях като хора като им чета някои от изказванията.

И от това негативно мнение към филма, много хора имат и такова и за неговият режисьор Горо Миязаки. Дори директно съпоставен спрямо останалите Джибли творби, Землемория със сигурност е по-добър филм от Ponyo и The Wind Rises на Миязаки (че и от някои други негови според мен...), по-добър е от Pom Poko и My Neighbors the Yamadas на Такахата (може да се поспори и за Only Yesterday предполагам, но той е коренно различен жанр), и е по-добър от всички останали Ghibli филми от други режисьори. И това което много хора изглежда забравят е че това е първият филм на Горо Миязаки, а го сравняват с хора които са с десетилетия опит. Убеден съм че хората които не харесват филма ако трябваше да избират между него и някоя от първите творби на Миязаки/Такахата от динозавърската епоха, веднага ще изберат Землеморията. :lol:

Въпреки недостатъците си, за мен лично всички те са неща на ниво nitpicks и по никакъв начин не развалят моя кеф от това кратко пътешествие в света на Землемория което ни предоставя анимето. Особена порода си е филма, и рядка, но заради силните му страни и качества аз много го ценя.

За финал едно добро видео което е балансирано и дава доста интересни детайли покрай създаването и мнението за филма:

Последна промяна Wind_Falcon на Съб Апр 04, 2020 12:43 am, променена общо 3 пъти

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 2 [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]