AnimeS-bg.com
http://forum.animes-bg.com/

Войната във Виетнам
http://forum.animes-bg.com/viewtopic.php?f=22&t=5809
Страница 1 от 2

Автор:  Mephisto [ Вто Мар 14, 2006 8:38 pm ]
Заглавие:  Войната във Виетнам

Виетнамската война се води от 1957 г. до 1975 г. между САЩ и Южен Виетнам (Република Виетнам) от една страна и Северен Виетнам (Демократична Република Виетнам) и Народния фронт за освобождение на Виетнам (Виет Конг) от друга.

Причини и подготовка за избухване на войната :
След Втората световна война на картата на света се появяват няколко разделени държави - разделена Германия, двете Кореи и Виетнам. Виетнам е френска колония и води тежка колониална война за отделяне, която води до формална независимост през 1945 г., но не и до оттегляне на французите от Виетнам.

През 1954 г. избухва нова колониална война, която завършва с разгром на Франция. Предводител на виетнамците е Хо Ши Мин. Виетнам е разделен на две части - Северен Виетнам и Южен Виетнам. В срок от една година е трябвало да се проведат избори, с което двете виетнамски държави да се обединят (виж Женевските споразумения). САЩ се намесват за да отменят евентуалните избори, поради опасения, че на изборите ще спечели партията на Хо Ши Мин, която е комунистическа партия. Отменят се президенските избори и разделението на две виетнамски държави става факт (след намесата на Дуайт Айзенхауер).

Развитие на войната
В Южен Виетнам започва война срещу американското присъствие. По времето на Джон Фитцджералд Кенеди. 1963 г. се решава да се изпратят военни съветници – 400-500 души в Южен Виетнам. След убийството на Кенеди(23.11.1963г.), президент става неговият вицепрезидент Линдън Джонсън след което войната във Виетнам се ожесточава.

През август 1964г. е иницииран т. нар. Тонкински инцидент, при който американската страна обвинява Северен Виетнам, че нейни морски съдове са атакували американски флотски единици в залива Тонкин (Северен Виетнам). Въпреки недоказаността на тези обвинения, чрез резолюция издействана от Конгреса, Линдън Джонсън започва широкомащабна война в Южен Виетнам и масирани бомбардировки над Сев. Виетнам. Присъствието на Американската армия достига до огромната за Виетнам цифра от 549 000 души. Съединените щати затъват в тази война, защото съпротивата в Южен Виетнам е много силна, а и СССР чрез Северен Виетнам помага на бунтовниците по тайни пътища. Увеличаването на сухопътните сили показва, че стратегическото въздушно настъпление не дава желаните резултати. Неограничената въздушна война и масовите разрушения подтикват Джонсън да обяви нещо като "План Маршал" за възстановяване на Югоизточна Азия. Тази маневра цели успокояване на вътрешната пацифистка съпротива и европейските съюзници, както и азиатските партньори, които са ужасени от конфликта. (Разбира се нищо подобно не се случва.) Отделните инициативи в тази насока служат в качеството на извинение, че САЩ ще възстановят щетите на страните от региона след военната си победа и че изтърпяването на самата война ще се окаже цената на бъдещия гарантиран (от американците) икономически просперитет. Паралелните на конфликта обещания за бъдеща икономическа помощ не са нищо повече от една политико-икономическа маскировка, целяща отклоняването на критиките от въздушните и наземни операции.

САЩ оправдават намесата си във Виетнам чрез "теорията на доминото" (част от "доктрината за гъвкавата реакция") – САЩ смятат, че ако не се намесят да предотвратят падането на Южен Виетнам под комунистическа власт, под комунистическа власт ще попаднат всички държави в Индокитайски полуостров|Индокитай ,Камбоджа,Лаос и т.н. Опасенията по-късно се оправдават.

Въпреки положителната роля на САЩ в сдържането на комунизма в Индокитай, американската армия извършва множество жестокости спрямо цивилното население на Виетнам, а във военните действия срещу Виетконг и Северновиетнамските въоръжени сили употребява и химическо оръжие. Броят на жертвите от виетнамска страна надхвърля 2 милиона души.и бомбардировки над Сев. Виетнам. Присъствието на Американската армия достига до огромната за Виетнам цифра от 549 000 души. Съединените щати затъват в тази война, защото съпротивата в Южен Виетнам е много силна, а и СССР чрез Северен Виетнам помага на бунтовниците по тайни пътища. Увеличаването на сухопътните сили показва, че стратегическото въздушно настъпление не дава желаните резултати. Неограничената въздушна война и масовите разрушения подтикват Джонсън да обяви нещо като "План Маршал" за възстановяване на Югоизточна Азия. Тази маневра цели успокояване на вътрешната пацифистка съпротива и европейските съюзници, както и азиатските партньори, които са ужасени от конфликта. (Разбира се нищо подобно не се случва.) Отделните инициативи в тази насока служат в качеството на извинение, че САЩ ще възстановят щетите на страните от региона след военната си победа и че изтърпяването на самата война ще се окаже цената на бъдещия гарантиран (от американците) икономически просперитет. Паралелните на конфликта обещания за бъдеща икономическа помощ не са нищо повече от една политико-икономическа маскировка, целяща отклоняването на критиките от въздушните и наземни операции.

Въпреки положителната роля на САЩ в сдържането на комунизма в Индокитай, американската армия извършва множество жестокости спрямо цивилното население на Виетнам, а във военните действия срещу Виетконг и Северновиетнамските въоръжени сили употребява и химическо оръжие. Броят на жертвите от виетнамска страна надхвърля 2 милиона души.

Войната във Виетнам е най-голямата травма в американското съзнание. Формира се "виетнамски синдром" – нежелание на американското общество да се участва в далечни войни и войни с неясен край. През 1972 г. Хенри Кисинджър решава САЩ да излезе от войната, но се опитва това да изглежда като почетно сключен мир, а не като поражение.

Край на войната :
Равновесното положение, в което навлиза войната, става ясно на Вашингтон в началото на 1968г. след офанзивата „Тет“ (виетнамската нова година), когато изключително дръзко и предизвикателно комунистическите партизани завладяват по-голямата част от провинциалните столици на страната и оперират в района на американското посолство в Сайгон. Въпреки, че американците успяват да си върнат частичния контрол върху загубените територии от чисто психологическа гледна точка става ясно, че трябва да се върви към преговори. Американската стратегия за измъкване от конфликта се реализира от новия американски президент Ричард Никсън. Американското командване решава като последно средство да засили въздушните операции, като в същото време предприеме масирано изтегляне на съхопътните войски. За три години Никсън намалява американските сили от 550 000 на 20 000 души и с това успява да намали загубите, които наброяват 150 американски войници на седмица.

През 1969 г. започват преговори с южновиетнамската левица за окончателно споразумение. През 1973 г. в разговорите се включва и Северен Виетнам. На мирната конференция в Париж от 26 февруари до 2 март 1973г. южновиетнамското население получава правото на самоопределение, като американците се задължават да напуснат Южен Виетнам. След мощна офанзива на комунистическата партизанска армия през пролетта на 1975г. сайгонския режим е свален със падането на Сайгон на 1 май 1975 г. и се установява Временно революционно правителство. През 1976г. Северен и Южен Виетнам се обединяват в една държава под комунистическо управление. Ляворадикални режими се установяват в Лаос и Камбоджа.


Последици от войната :
Първата пукнатина между съюзниците на САЩ в НАТО датира от времето на виетнамската война. Особенно остра е реакцията на Франция, която предупреждава САЩ да не заема нейното място в Индокитай.

Виетнамската война, заедно със Корейската война и Карибската криза са трите критични точки по време на студената война.

От средата на 60-те години се утвърждава идеята, че трябва да се върви към намаляване на напрежението между Запада и Изтока. По времето на Кенеди се подписва първия договор за ограничаване на въоръжението за забрана на ядрените оръжия. Смята се че в края на 1969г. има определено променена атмосфера между Изтока и Запада (виж Разведряване и Мирно съвместно съществуване).

Виетнамската война е най-тежкото поражение на външната политика на САЩ и най-блестящата външнополитическа победа на СССР. След нея СССР и социалистическият лагер постепенно губят Студената война поради икономически причини.

След войната Виентам се обединява и става комунистическа държава, и остава по форма такъв и до днес, макар и бързо да се развива по пътя на капитализма.

Снимки : Карта
Изображение
Изображение
Изображение

Дискусийка? :idea:

Автор:  Fesis [ Вто Мар 14, 2006 10:45 pm ]
Заглавие: 

тая воина е с цел американците да си изпробват новите оружия нищо друго както и тази сега кадето водят ...
искат да покажат колко са напреднали с технологията пък и да захабят малко застаряли технологий за да освободят място за новите
ако не сте забелязали воината е доста доходоосен бизнес. Жалко че българските политици не деистват хитро и не извличат никакви печалби от това кадето прават ...

Автор:  Beren [ Вто Мар 14, 2006 11:21 pm ]
Заглавие: 

Обичам войната във Виетнам. Огромна политическа грешка на Америка, тя губи войната. Прехвърлят вината на един човек. Типично американско.
В последно време искат да се изкарат жертви, и тн.

може мого да се говори за това. Но винаги ще се стигне до един извод.
Те играха и загубиха :lol:

Автор:  Rukia-San [ Сря Мар 15, 2006 1:27 pm ]
Заглавие: 

Всъщност началото на войната от страна на САЩ много ми прилича на инсценираното начало на Втората Световна Война когато немски войници, преоблечени като полски атакуват информационната кула на границата между Германия и Полша.На Хитлер просто му е трябвала причина, з ада започне войната и понеже поляците не са създали такава, а той не е искал да губи повече време, просто сам си е инсценирал причината. По времето на Студената Война когато е избухнала и войната във Виетнам е било нормално САЩ да се страхува, че комунистическата власт ще бъде наложена именно на толкова удобно и желано за американците място. А СССР се намесва във войната именно поради същата причина - изолация на САЩ и съдружие с Виетнам.

Автор:  Mephisto [ Сря Апр 12, 2006 1:36 pm ]
Заглавие: 

Всички сте прави.
В разгара на войната в САЩ се разгаря силно антивоенно настроение,което е много добре изразено чрез многохилядни демонстрации и концерти.
Има много известни песни,свързани с този период.
Ето ви една от най-добрите. :wink:

Автор:  NeverDie [ Пон Апр 17, 2006 10:31 am ]
Заглавие: 

освен , че американците са искали да изпробват техниката си те искали да завземат нефтените находища , които се намират на виетнамското крайбрежие . Алчноста на човека сам си го закопава....и проглеми му създава :!:

Автор:  vilio [ Пон Апр 17, 2006 10:57 am ]
Заглавие: 

Gatler написа:
Обичам войната във Виетнам. Огромна политическа грешка на Америка, тя губи войната. Прехвърлят вината на един човек. Типично американско.
В последно време искат да се изкарат жертви, и тн.

може мого да се говори за това. Но винаги ще се стигне до един извод.
Те играха и загубиха :lol:

ХАХхаха колко правилно :lol:

Автор:  Craze [ Пон Апр 24, 2006 9:20 pm ]
Заглавие: 

Да американците се биха във Виетнам и загубиха, но не си взеха полука. И сега виждаме същота ситуация и в Ирак. Те казват, че са спечелили войната, но след края на измислената им псевдо-война са умрели повече америкамци, отколкото по време на военните конфликти. Какво да се прави, американска му работа.

Автор:  Mephisto [ Чет Апр 27, 2006 9:54 am ]
Заглавие: 

А коя е държавата с най-много дългове в света?

Автор:  Mephisto [ Нед Апр 30, 2006 10:01 am ]
Заглавие: 

Цитат:
Надявам се да не съм ви оттегчил с това есе но аз съм твърдо против САЩ и всичко свързано с тази измислена нация.

По простата причина,че им липсва история...,а имат огромно самочувствие (което се показва и във Виетнам).Иначе имат и редица хубави неща - не може да се отрече,че там има редица завоевания на свободата,които понякога дори са крайни.
Колкото до нацията им - ами тя е "акумулативна".Етническият и произход е ясен,но бъдещето и е повече от "смесено".Всеизвестно е,че броят на латиноамериканците в САЩ се увеличава главоломно.Освен това САЩ имат специална програма чрез която се опитват да "подхранват" "нацията" си с умове и възможности от други страни - главно Европа (чрез т.нар. "зелени карти").Това,което обединява народите на Северна Америка е чувството за огромна свобода,което имат и самочувствието,което пък идва именно оттам.
И все пак.Нека не генерализираме - има твърде много свестни американци. :idea:

Автор:  Mephisto [ Нед Апр 30, 2006 7:53 pm ]
Заглавие: 

Цитат:
В тоя свят не отцеляват древните, а силните

Прав си,само че се пише "оцеляват".
Цитат:
Пък и стига с тея глупости, "американците били самонадеяни", знете ли какво е било там та разправяте врели некипели.

Ъ?Кога и къде?При индианците ли?
Цитат:
Срещу сайгонската армия(южен Виетнам) и САЩ се изправят СССР, Китай, Виетнам и още редица други комунистически сили

Е това е нормално - Студена война,противопоставяне на блокове...като в Корея години по-рано. :roll:
Цитат:
Сайгон е три пъти по-малък като територия от Виетнам, а в армията му макар и добре обурудвана и убучена, се е ширела корупция до немай къде. Извинявайте, но и господ да си при такова съотношение на силите тая война е кауза пердута.
Първо Сайгон е част от Виетнам,не е отделна държава (подшуш : тогава пак не е бил призната отделна държава).А северната част се е казвала ВиетмИн,не ВиетнаАм.
Иначе каузата е пердута и именно затова мисля,че е безмислена още от самото начало,да не говорим,че някои американски полиЦИЦИ са го знаели още от самото начало. :roll:
Цитат:
П.П. Чрез тази война САЩ си пазят интересите, вие какво щяхте да направите на тяхно място, да оставите Виетнам в ръцете на комунягите ли?

Тц,нямаше да се намесвам още в Първата световна война. :wink:

Автор:  Mephisto [ Пон Май 01, 2006 10:12 am ]
Заглавие: 

А така,да говорим с официални названия.
А за многобройните противници - ми то и в Корея са били така - американците пак са си навреми носовете.
Причината винаги е била една - власт,влияние,политика,защото :
Цитат:
И сега САЩ щеше да е страна от третия свят, като Мексико...

Автор:  Dunan_Knut [ Пон Май 01, 2006 12:58 pm ]
Заглавие: 

Mephisto написа:

Причината винаги е била една - власт,влияние,политика,защото :


точно така, просто всеки гледа да се уреди както може. Всичко живо е така било е така и винаги ще бъде така. И нито една от войните, които САЩ са водили не са загубени и са им донесли повече печалби отколкото загуби. Наай-малкото че по този начин си манипулират
народа, а и не само него. А войната с Виетнам ми е любимата, заради всичките им там хипи движения и подобни простотиийки. Направо ме впечатлява факта, че САЩ винаги успява да поддържа илюзията за демокрация по този начин. (оф:да живее мюзикъла HAIR)

Автор:  chibo [ Чет Фев 25, 2010 10:28 pm ]
Заглавие:  Re: Войната във Виетнам

А защо всъщност американците са се намесили аз не разбрах? :o

Автор:  The Dark Knight [ Съб Фев 27, 2010 12:38 pm ]
Заглавие:  Re: Войната във Виетнам

Разправят че са стъпвали по големи буболечки :lol:

Страница 1 от 2 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/