Дата и час: Пет Ное 27, 2020 8:02 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 6 от 25 [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бойни Изкуства
МнениеПубликувано на: Пон Май 11, 2009 12:06 pm 
Аватар

DanielMadison написа:
Според мен бойните изкуства са си повече спорт,от колкото изкуство.Да не говорим, че практическо приложение рядко имат, защото на улицата никой няма да те чака да си заемеш стойката или да играеш по правила, да не говорим че при сериозен бой и името може да си забравиш...по инстинкт се действа като опре до кокъл.

Iryoku много добре ти е отговорил, няма кой знае какво да се каже повече ... факт е че бойните изкуства са си популярна материя и се интерпретират по десетки възможни начини по филми, книги и кой какво чул-недочул, тренирал-нетренирал - говори, обяснява, абе мазало :D

Almost like ... A scarlet flower, blooming fully with pride.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 12, 2009 3:40 pm 
Аватар

В интерес на истината Данчо (извинявай, изкуших се) е казал някои вярни работи. Съвременните бойни изкуства често са предимно спорт. Особено тези от типа на кендо, таекуондо и спортните школи по карате. Аз не харесвам това.

Превръщането на едно бойно изкуство в спорт може да е само лошо.

Основната прилика между един будока и един спортист е че и двамата са добре оформени физически и имат дисциплина. Основната разлика е, че спортистите умират млади, а майсторите по бойни изкуства (освен муай-тай примерно) умират възрастни.

За мен кендо е спорт, и го отричам напълно. Там целта е точка. Само най-добрите достигат някакво смислено ниво на умение.

Но между бойни изкуства и бойни изкуства има разлика. Аз ги деля общо взето на три.

Най-ниската група са измислиците и буламачите от типа на българското Да Дао, Булкемпо, и други подобни.
Втората са спортните - кендо, карате, таекуондо... естествено, има и неспортно карате и таекуондо.
Най-високо поставям това, което японците наричаш корю, китайците не знам дали имаха термин - старите школи, дали по карате, кенджутсу, иайджутсу, кобудо, кемпо, джуджутсу, и други.

Айкидо не съм сигурен къде да го поставя, някъде между най-високата група и спортните, защото изпитвам голямо уважение към него, въпреки че не е толкова класическо.

Ако тренирате корю (което е почти невъзможно в БГ, школите се броят на пръстите на единия ми палец), тогава вече знаете какво говоря.

Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Май 31, 2009 10:24 pm 
Аватар

Аз преди бях почнал да разучвам сам Тай Чи Чуан, но сам тая работа не става и я зае*ах. Ще ми се да тръгна на уроци ма няма пари. :roll:

МнениеПубликувано на: Сря Юни 03, 2009 9:41 pm 
Аватар

Кунг-фу или У-шу е просто термин да назовеш различните видове китайски бойни изкуства. За да подчертая, че това е така, ще разгледам термина от японска гледна точка (тъй като незнам китайски):
У-Шу се пише с китайските йероглифи 武術, но на японски се чете "bujutsu", т.е., абсолютно буквално се превежда Martial Arts. Тай чи чуан, Винг чун куен и т.н. (+ всичките, които завършват на чуан :lol: ... а те са много!) са си едни от най-комплексните и опасни бойни изкуства създавани някога. Някъде в по-предните постове бях обяснил накратко с какво се занимава Тай чи (тъй като го практикувам), така че можеш да прочетеш там. Също така има доста подробни описания из интернет :D

Do or do not. There is no try.
The words of truth are always paradoxical.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 04, 2009 1:02 am 
Аватар

Ъъъ... кунг фу е общ термин, който не се използва само за бойните изкуства, а и за много други.... може да се ползва и за занаяти. Кунг фу буквално означава майсторство, може да се отнася за всичко.

Така че бойно изкуство "Кунг фу" няма. Просто така понякога се наричат китайските бойни изкуства...

А относно превода на буджутсу или ушу като Martial arts, това е така, но arts в тази дума няма значението на изкуство като живопис, танци и пр., а по-скоро значението на "умение", така че реплики от типа "ама то е изкуство" с ударение на последната думичка са много тъпи.

Ирьоку, сравнението с японския не винаги е подходящо.... защото кунг на японски се чете коу и означава ефективност, успех, и се доближава, но фу - 夫, чете се отто... е, сам знаеш какво означава:V....

ПП: Данчо, случвало ми се е да ме нападат на улицата. Вярно, че бях сравнително спокоен (което е пак резултат от тренировките), но въпреки адреналина тялото ми само си зае позицията, която най-малко ме разкрива и ми дава най-добри шансове, а тогава бях тренирал само Айкидо....

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 04, 2009 6:33 am 
Аватар

Ще си позволя да напиша половин материал за термина. Тъкмо на човека да му стане още по ясно, а другата половина - да закова един многознайко.
Дам, факта, че си прочел wikipedia-та не ме учудва. Но това, което каза за сравнението с японски някак си... ти сигурен ли си ? :lol: Ще ти разясня и аз нещо (ще ми позволиш надявам се ?). 功夫 както трябва да е "kung fu" на китайски си има съвсем реален превод на японски. Първо, 功 (kou) означава само успех (без ефективност). Не се пробвай да противоречиш, така е. Така е на китайски (колеги, които учат съответния език имам много) и е останало на японски по този начин. Относно 夫 (fu) → ако се беше запознал малко с японската история или с това как са възникнали някои йероглифи, щеше да знаеш, че първоначалното му използване е било на термин близък до "Master" от английския език (не ме карай да пиша значенията на Master от Eng на BG, моля). Може и да не се чете по същия начин (音読み-то доста хора му викат китайско четене, което е вярно и не е в същия момент), но значенията обикновено остават 90-95% подобни, заради което и всеки японист може да разбира китайски текст на някакво ниво. И да, ако се замислиш, какво друго може да значи цялото словосъчетание? (в случая едно от значенията е "майсторство") Интересното е, че терминът се Е използвал в китайски текстове за "бойни изкуства", но днес прекалено много се е комерсиализирал и бива леко неразбран (сериозно, питай хора занимаващи се с езика).
Факт е също, че sakura258 пишеше в темата "Бойни Изкуства", при което ти се отклони доста от темата, като тръгна да нападаш другите участници в дискусията и повтори това, което написах в предните си post-ове. И това не се случва само тук, тъй като съм виждал и други твои коментари. Когато тръгнеш да се заяждаш с някого, когото и да е (но в случая с мен), вземи, че разшири собствените си знания малко повече, а не се уповавай единствено на ресурсите из интернет. В wikipedia може да пише всеки, както и всеки може да прави fansubs, независимо от нивото му. Накратко - всеки има право на свободно мнение, това е така, но твоето е прекалено "свободно".
А да, и относно предния ти коментар за това на какво си делял бойните изкуства. Случайно да си запознат, че те си имат "шампионатен" и "традиционен" стил (който в повечето случаи е смесица от няколко стила в стила)? :lol: Познай кой повече се доближава до термина, който ти наричаш "спорт" ? :lol: Всяко бойно изкуство е "спорт", защото спортуваш, очевидно, но никога не забравяй за мисловната дейност ("изкуство", както знаеш, може да значи много неща). Самия факт, че се заяждаш с всеки ме кара да смятам, че тази част я пропускате там ? (това е по-скоро реторичен въпрос, няма смисъл да отговаряш)
Ако се пробваш да защитиш гордоста си и да отвърнеш на моите забележки (и 5пет пари не давам, че може да си модератор), твоя си работа. Очевидно е, че на този етап знанията ти още не са разширени, за да водиш подобен тип дискусия на достатъчно високо ниво (замислял ли си се каква щеше да е разликата току що ако бях използвал "високо равнище" ? ... отново реторичен въпрос, не отговаряй)

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 04, 2009 3:24 pm 
Аватар

Ген сан, ейбаси нахранването бре :shock:

МнениеПубликувано на: Чет Юни 04, 2009 7:04 pm 
Аватар

Нищо лично хора... бягате от същината на темата ;)

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 04, 2009 10:57 pm 
Аватар

Iryoku написа:
Ще си позволя да напиша половин материал за термина. Тъкмо на човека да му стане още по ясно, а другата половина - да закова един многознайко.
Дам, факта, че си прочел wikipedia-та не ме учудва. Но това, което каза за сравнението с японски някак си... ти сигурен ли си ? :lol: Ще ти разясня и аз нещо (ще ми позволиш надявам се ?). 功夫 както трябва да е "kung fu" на китайски си има съвсем реален превод на японски. Първо, 功 (kou) означава само успех (без ефективност). Не се пробвай да противоречиш, така е. Така е на китайски (колеги, които учат съответния език имам много) и е останало на японски по този начин. Относно 夫 (fu) → ако се беше запознал малко с японската история или с това как са възникнали някои йероглифи, щеше да знаеш, че първоначалното му използване е било на термин близък до "Master" от английския език (не ме карай да пиша значенията на Master от Eng на BG, моля). Може и да не се чете по същия начин (音読み-то доста хора му викат китайско четене, което е вярно и не е в същия момент), но значенията обикновено остават 90-95% подобни, заради което и всеки японист може да разбира китайски текст на някакво ниво. И да, ако се замислиш, какво друго може да значи цялото словосъчетание? (в случая едно от значенията е "майсторство") Интересното е, че терминът се Е използвал в китайски текстове за "бойни изкуства", но днес прекалено много се е комерсиализирал и бива леко неразбран (сериозно, питай хора занимаващи се с езика).
Факт е също, че sakura258 пишеше в темата "Бойни Изкуства", при което ти се отклони доста от темата, като тръгна да нападаш другите участници в дискусията и повтори това, което написах в предните си post-ове. И това не се случва само тук, тъй като съм виждал и други твои коментари. Когато тръгнеш да се заяждаш с някого, когото и да е (но в случая с мен), вземи, че разшири собствените си знания малко повече, а не се уповавай единствено на ресурсите из интернет. В wikipedia може да пише всеки, както и всеки може да прави fansubs, независимо от нивото му. Накратко - всеки има право на свободно мнение, това е така, но твоето е прекалено "свободно".
А да, и относно предния ти коментар за това на какво си делял бойните изкуства. Случайно да си запознат, че те си имат "шампионатен" и "традиционен" стил (който в повечето случаи е смесица от няколко стила в стила)? :lol: Познай кой повече се доближава до термина, който ти наричаш "спорт" ? :lol: Всяко бойно изкуство е "спорт", защото спортуваш, очевидно, но никога не забравяй за мисловната дейност ("изкуство", както знаеш, може да значи много неща). Самия факт, че се заяждаш с всеки ме кара да смятам, че тази част я пропускате там ? (това е по-скоро реторичен въпрос, няма смисъл да отговаряш)
Ако се пробваш да защитиш гордоста си и да отвърнеш на моите забележки (и 5пет пари не давам, че може да си модератор), твоя си работа. Очевидно е, че на този етап знанията ти още не са разширени, за да водиш подобен тип дискусия на достатъчно високо ниво (замислял ли си се каква щеше да е разликата току що ако бях използвал "високо равнище" ? ... отново реторичен въпрос, не отговаряй)

Ой-ой-ой... извинявай, ако съм те предизвикал или обидил някак, не съм имал подобни намерения.

Несъмнено да водя дискусия за японски и китайски с теб не ми е на нивото. Аз просто споменах факт, който ми се стори донякъде забавен, донякъде интересен. Връзката майстор-господар-съпруг наистина ми убягна, явно не съм се замислил много дълбоко. В интерес на истината, просто проверих значението на двата йероглифа на кунг фу и в японския, защото втория ми се стори познат.

Въобще не съм искал да се заяждам, не знам точно кое в тона на поста (постовете) ми е създало подобно впечатление.

Не съм съгласен, че бойното изкуство е спорт по какъвто и да е било начин. Спортуване - това е развиване на тялото с цел гонене на някакви цели, зададени от други хора. Бойните изкуства, в които се прави същото, са спортове.... Но моят скромен опит сочи, че истинското бойно изкуство е това, в което човек се опитва да надскочи себе си, и основната борба и битка е срещу самия себе си... може би звучи глуповатичко, но това е в сърцевината на бойните изкуства, поне според мен...

Това разделение го направих само за да покажа моята позиция относно бойните изкуства. Смятам, че тези, които са се превърнали в спортове, са загубили най-важните, а именно духовните си ... части... мне, не е това точно думата.... както и да е. Да, знам, че някои бойни изкуства са запазили и традиционната си част, таекуондо е това, което ми идва на ум, но кендо например си е изцяло спортно и въпреки че спазват основни принципи за нанася на удар и последвал заншин, традицията се е запазила извън него и само в кенджутсу.

Относно термина кунг фу - всъщност това обяснение ми беше дадено от един шихан на семинар по Айкидо преди няколко години... И той каза, че кунг фу се е отнасяло и за бойните изкуства, но поясни, че основното значение не е непременно обвързано с тях.

Относно моите възможности да водя дискусия на високо ниво - не знам, аз имам някакъв опит и базирам мнението си на него и на немалко мислене и четене. Може би не е достатъчно, за да покрие твоите критерии за високо ниво на дискусия, но аз всъщност дори не водя такава... просто коментирам. Не е като да правя аргументи срещу твоите, а напротив, допълвам и ги пояснявам. Ако съм объркал нещо в следствие на незнание, нямам нищо против да бъде поправен.

ПП: Аз не се чувствам оскърбен или с накърнено достойнство, че да си защитавам гордостта.... по-скоро съм учуден на реакцията ти... Може би съм писал по начин, който да я предизвика, но не това съм целял. Не разбирам и какво общо имат модераторските ми права с цялата малка дискусия...

Профил  

Заглавие: Re: Re:
МнениеПубликувано на: Съб Ное 21, 2009 6:44 pm 
Аватар

Logrus написа:
InsaneClown написа:

Еми да всичко е било патаклама... то по тази логика е бойно умение и самия шамар... да така е... а се е превърнало в изкуство по простата причина да се избегне убийството... да направиш еди си какво без да убиеш... а това че едно време са се замеряли с пръчки и камани си е бойно умение някакво си там... различни термини и всеки по различен начин ги разбира... така е... това е и самата цел.. :wink:

грррр много се дразня от разни такива псевдо-романтици, дето никога не са тренирали, а само са чели книжки.
Изкуство е защото взима шамара и прави така, че да е по-силен, да е по-бърз и да можеш да го направиш от всяка позиция и във всеки момент. Това е изкуство, а шамара си е шамар :ok: Бойните изкуства взимат бойното и го правят по-добро, по-ефективно и затова са изкуства. По различен начин постигат изкуството и уличните побойници, защото то е само и единствено в практиката, а теорията колкото и да е важна и ключова, е просто грам (един грам :lol: - има такава приказка - един грам практика, струва колкото тонове теория) .

Сега накрая ще се окаже, че от десет годишен тренираш десетки хиляди бойни изкуства и ти дължа извинение ... скрий се :shhh: Наслушал съм се и на десетки практикуващи, които по същия начин имат този нелеп образ на бойните изкуства в ума си. Такива като теб + десетките смешни книги, филми и "професори" създават този изкуствен образ на бойните изкуства. Пълно безобразие :bash:

Псевдо романтик ? интересно интересно.... десетки ? интересно...интересно... извинения ? интересно...интересно... а ти ако не си някой от тия с каратиските синдроми дето отива да чупи дъски и да се кефи че е велик (макар че във всяко Би ги има тия...една седмица тренировка и вече с котрето събаря 10....)
Да тренирал съм Би и тренирам... не са десетки ...просто съм подбрал тези които ми пасват... а това , че днешните младежи тръгват към залите , за да се научат после да се фукат и с нагласата да станат като Ван Дам или като в китайските масовки ... сам генерала поразява 10к народ...еми не става така...
Единственото смислено нещо което каза е "Бойните изкуства взимат бойното и го правят по-добро, по-ефективно и затова са изкуства. " и съм съгласен(и пак за някои от тях...) и не всичкото е зала... защото има черни колани (урааа с блажната боя..) дето като излязат на улицата и се гипсират...
И аз едно време с такава нагласа съм тръгнал към залата да ставам баси пича...ама айде ако и ти си тренирал и като познаваш трениращи... просветлиме колко от твоите познати(не спортистите а практикуващите Би...) сега излизат , за да трошат кости и си използват наученото да скачат в масовките , да чупят глави , крака и други крайници... обратното тези хора избягват конфликтите и чупят след като бъдат нападнати...защото се защитават...(и това не са приказки от книжка ... чувал съм такива приказки между практикуващи м и от статии от семинари...)...

П.п. не споря... не съм търсил извинения понеже незнам че заслужавам... всеки си има мнение и си го изразява...за това е форум...

П.п.П. Iryoku напълно съм съгласен с изписаното от теб... и интересна информация за Китайските Би... имаш ли друга информация по темата ?

МнениеПубликувано на: Нед Ное 29, 2009 7:30 am 
Аватар

За китайските не знам, но в България се преподава и Теншин Шоден Катори Шинто Рю на високо ниво.

Merlin.codex, принципно си прав, но винаги съм се дразнил малко на тази елитарност, което се създава, особено около старите традиции. Наистина ли мислиш, че е невъзможно един майстор некитаец да възприеме в дълбочина Тай Дзи? Щото е леко банално. Сега, разбира се, може да се спори какво точно е "дълбочина", но като се има впредвид, че има дори един американец, получил менкьо по Катори, не мисля, че е толкова невъзможно и за един американец или какъвто и да е да е навлязъл достатъчно дълбоко в Тай Дзи. И да го предаде на български учител.

В интерес на истината бойното изкуство не е просто знание, което се преподава според това кой колко знае и се изсипва за определено време и с определен аршин. Познавам хора, които са постигали за 3 месеца това, което на други им е отнемало 2 години. Също така други, които при майстори с не толкова сериозни квалификации и опит са постигали по-голяма дълбочина в изкуството.

Не бива да съдите по това дали един учител мастъра му се казва Джон Мичел или Джунг Син Жън. По-скоро го вижте що за човек е и какъв подход има към бойните изкуства.

Logrus, InsaneClown, ще ви помоля да се спрете. Първо, не ми харесва тона на дискусията ви, и второ, и двамата се псувате доста напосоки, със съвсем малко факти от една страна измисляте подробни образи един на друг, все едно се познавате. Айде да не си мерим тука кой колко керемиди троши... (такова нещо никога не съм и пробвал, апропо). Или пък годините? Това има много малко значение. Важно е не толкова какво си тренирал, а при какви учители, с каква мотивация, колко усилено. Десет години да е блъскал, ако е тренирал за слава, при някой от Да Дао, може да е яко добиче, но няма да се замисля особено да се пробвам срещу него, защото знам, че няма да има изградена система за нещата извън това, което са му преподавали.

Киокушинците могат да си хвалят Масататсу Ояма колкото си искат, но истината е, че работата с биковете е моментът, в който човекът просто го е ударил на простотия. И може да е бил страшно яко говедо, но не бих го сравнявал с Гичин Фунакоши, Уешиба, Джигоро Кано, Сугино или Отаке-сенсей. Просто защото нещо му е убягнало в цялата работа.

ПП: Сега видях това за "успехите на преподавателите си" в Карате. Откровено казано, не бих тренирал при някой републикански или олимпийски шампион. Превръщането на Карате в спорт е най-глупавото възможно нещо. Успехите на един учител не се мерят по дипломите на стените или медалите зад витрината. Успехите се виждат най-добре като погледнеш учениците му.

ППП: А ако за да се дискутира за бойни изкуства и всеки да трябва да си каже какво е тренирал и колко време, кажете.

Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Ное 29, 2009 6:47 pm 
Аватар

Ахахаха, Рей Парк ако не го знаех, какъвто хардкор SW фен съм, щяха сега да дойдат десет джедаи и да ме онодят:V.

За китайски майстори не знам, но Доналд Дрегър не е много известен извън бойните изкуства, а има менкьо в Катори Шинто Рю, което е еквивалента на това, което ти наричаш последен черен колан (лиценз за пълно майсторство). Въпросният също така е изучавал доста други бойни изкуства. Умира през 82 от рак.

Бележка: В Катори сме длъжни да носим кимоно, хакама (много се фрапирах когато дойдох тук в Англия и отидох на една тренировка по джуджутсу, и ми обясниха, че не можело да нося хакама, защото била само за майстори. На тия хора японската им култура куца страшно. Спомних си моментално за историята, която Саотоме-сенсей влязъл в тренировка по айкидо при Осенсей без хакама, и Уешиба го изгонил моментално, като му се скарал как може да идва "по бельо". Не е нужно да се споменава, че вече не стъпих във въпросния клуб). И тъй като се тренира бързо с бокуто и без предпазно облекло, ако позицията ти не е добра го разбираш мноого бързо.

Естествено, пак мога да давам примери с японски бойни. А и учителят на учителят ни в Катори е японец и идва веднъж годишно на семинар. Все пак аз продължавам да мисля, че бойните изкуства не са недостъпни за европеец дори през една стъпка.

Доводът за мангаката не е много точен, защото основните проблеми пред един неяпонец, опитващ се да рисува манга в Япония, са от пазарно естество, просто японците няма да го допуснат. Чисто теоритично смятам, че е възможно един човек да навлезе дотолкова дълбоко в японската култура, че да рисува манга, просто японците едва ли някога ще го признаят.

ПП: Това за таланта - всъщност, тези, които обикновено напредват по-бързо в едно бойно изкуство, са имали солиден опит преди това в друго и основните неща са им заложени. Досега не съм видял бойно изкуство, в което основната позиция да е фундаментално различно от основните позиции в кенджутсу, карате, бокс, средновековна фехтовка... да, изглеждат доста различно и някои наблягат повече на маневреност, други на баланс, някои са по-агресивни, други по-дефанзивни, но в основата си отговарят на едни и същи условия - да са практични за бой.

Относно опитът, това е огромна сила. Преди няколко години правех едни събирания на нещо като фехтовален клуб в Борисовата градина, и веднъж дойде едно девойче, нисичко, слабо и на вид крехко. За разлика от останалите, които горе-долу внимаваха и нанасяха удари, с които комфортно можех да внимавам, тя атакуваше без никакво телеграфиране, без никаква умисъл или такт, който може да се предвиди, беше много бърза, ударите й бяха доста силни за ръце, които можех да обхвана с палец и среден пръст, и освен това някак естествено заставаше в правилна или почти правилна позиция, атакуваше не оръжието, а тялото, и като цяло ме поизпоти.
Именно в тези спаринги усетих колко много опитът помага, защото въпреки всички тези стряскащи детайли, на които бях отвикнал (като човек работи само с хора на по-ниско ниво започва да му пада и на него нивото), опитът от предишните години си каза думата и изцяло от него можех да усещам траекторията на ударите и и да оцелявам. Двубоят се оказа адски полезен за мен, защото тогава премислих много внимателно подходът си към бойните изкуства и го промених към това, което е днес, а именно, че за да се развиваш, не можеш да стоиш на мястото, където се чувстваш комфортно, а трябва да се изправяш пред хора, които са по-бързи, по-силни и по-добри от теб и така да се развиваш.'
За протокола, девойката не беше тренирала нищо преди това.

Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Дек 22, 2009 6:40 pm 
Аватар

Аз съм много навита да тренирам карате, а и всички, които съм ударила, ми казват, че удрям супер силно :lol:. Скоро ще се заема Изображение

МнениеПубликувано на: Чет Дек 24, 2009 2:09 pm 
Аватар

Я някой да добави повече инфо за това нинджуцу че ми грабна окото.Доколкото знам нинджите ги тренират от супер малки :?

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Дек 24, 2009 11:25 pm 
Аватар

Съжалявам, че ще унищожа ентисуазма ти, но 忍術 (ninjutsu) означава "техники на нинджите" и практически такива неща не съществуват, освен ако разбира се не допуснеш обратното (макар да не виждам причина)?
Реално погледнато, в днешно време се смята, че не се упражняват (макар някои "училища" да тръбят, че ги "преподават") и на тях се гледа като на магия (най-често черна) или разните му видове дишания (които пък се усвояват в йогата).

NOTE: Въпросната информация е черпена от японски сайтове, които мисля, че са далеч по-точни, така че най-добре не спори.

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 6 от 25 [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]