Дата и час: Чет Яну 21, 2021 8:52 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 18 от 25 [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 25  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бойни Изкуства
МнениеПубликувано на: Нед Авг 29, 2010 3:35 pm 

О слави , благодаря че има такива като тебе :D Аз също гледам анимета :D , да и мойте съотборници много гледат анимета :D . Само че много ненавиждам хора които обсъждат неща , които не разбират . Драсни едно ЛС и кажи в кой период си тренирал ( май с Наказава сенсей или Матсумото сенсей) .

Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 29, 2010 3:56 pm 
Аватар

smmironov написа:
Гледай си там аниметата и не се занимавай с неща които не разбираш . Чети си историйките и така. А за да филосовствам аз знам нещо (което не съм научил от гледане на анимета ). :hat:

Пич, тренирам бойни изкуства повече от 10 години. Работя с меч от 10 годишен. Член съм на една от най-старите традиционни школи по кенджутсу (онова, което предшества кендо) в Япония - Теншин Шоден Катори Шинто рю. Освен това тренирам и средновековна европейска фехтовка. Аниметата дойдоха много след мечовете при мен, и ей богу, знам какво говоря.

Защо атаките в кендо са нереалистични? Първо, шинаят не е балансиран като истински меч. Няма дори и половината от теглото му, нито баланса и извивката. Има огромна разлика между това да работиш с шинай, с бокуто и с истински меч.

Всички атаки в кендо са праволинейни и не създават никаква опозиционна линия. Идеята на фехтовката, както и на всяко друго бойно изкуство, е да атакуваш противника, като в същото време защитаваш себе си. В кендо това го няма. Един от учителите ми по фехтовка, който официално няма никаква степен, е правил кендоистка 2ри дан смешна. Просто въпросната не е знаела какво да прави, когато противникът й не държи меча пред себе си, а долу, и как да посреща атаки с кръгова стъпка.

Силата е нещо относително. Не се изисква много сила, за да разсечеш някого. Мусаши на няколко места в Ръкописа на Петте Пръстена отбелязва, че силата не е важна, стига мечът да минава по правилния път към противника (Тачи но мичи). На друго място Мусаши обяснява, че е грешно да се размахва меча бързо. Сигурно човек, учавствувал в 6 битки и победител в над 60 двубоя в края на Сенгоку ерата разбира от тия работи.

Етикета е хубаво нещо. Уважението също. Но човек трябва да тренира със съзнанието, че се учи как да се защитава. В Япония фехтовката се е наричал Пътя на Стратегията, Хьохо или Хейхо. В Китай - ушу, или Метод за избягване на конфликт. В Европа - Art of Defence. Кендо противоречи на всички тези идеи. Там има статича защита, и статична атака. Това е изконно грешно.

Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 29, 2010 8:22 pm 

Изглежда търсим , и намираме различни неща в бойните изкуства които тренираме . Но точно това е част от кодекса на самурая да атакуваш без да мислиш за последствията върху тебе.

Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 29, 2010 8:38 pm 
Аватар

Да бе. Затова именно Мусаши говори много подробно за атака, която е защита, и защита, която е атака. И затова в Катори Шинто Рю, от което произхождат повечето съвременни школи, съответно в същата философия са обучавани почти всички самураи, се набляга на техники, които едновременно убиват противника и опазват атакуващия. Самураите са били воини, не идиоти. Те са рискували живота си, но не са го захвърляли. И кендо не е бойно изкуство, а спорт. Не става въпрос за различни бойни изкуства - аз тренирам кенджутсу, което е била една от дисциплините на самураите в продължение на поне 1000 години. Катори Шинто-рю съществува от 600. Мислиш ли, че нямам далеч по-добра идея как са се били те?

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 11:50 am 

Значи ти тренираш кенджутсу за самозащита , така ли !? Може би на много неща ви учат там , но уважението не е едно от тях. Аз с нищо не убидих твоето бойни изкуство , докато ти направо се скъса да плюеш кендо .

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 1:21 pm 
Аватар

.... Уважението няма нищо общо с фактите. Аз не обиждам кендо. Не обяснявам, че сте идиоти, въпреки че имам сериозни основания за това. Разбирам донякъде практикуващите кендо. Разбира се, много по-хубаво е да сте в зала, отколкото пред компютри. Но кендо не е бойно изкуство. Признават го много японски майстори.

Никога не съм псувал каквато и да е практика. Просто разяснявам фактите. Мога да докажа всички грешки на кендо за 5 минути на всеки с меч в ръка. И то не защото съм особено добър, а защото кендо е лишено от структурата, която притежават истинските фехтовални традиции.

И да поясня - всяко бойно изкуство служи за самозащита. В контекста на това, че понякога самозащита означава да заколиш противника, да го лишиш от крайник, да му счупиш нещо. Но изконно бойните изкуства са методи за убиване с цел оцеляване.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 2:04 pm 
Аватар

Много хора си мислят, че самозащита означава да оставиш противника ти да те нападне.
Което води до много загубени разговори и време и нерви.
Дефиницията за самозащита, макар и неофициална, е "да не попадаш в ситуация, при която си обект на атака и в неизгодна за теб позиция".

:hat:
само допълвам думите на Нем

Almost like ... A scarlet flower, blooming fully with pride.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 2:23 pm 
Аватар

Тренирам от 6 години и винаги съм се защитавал перфектно.
Просто не съм конфликтен и не съм попадал в ситуации. Това също е изкуство!

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 2:34 pm 
Аватар

Моите поздравления.

п.п.
ама никога ли не те е засърбявало да се вкараш в беля ?

Almost like ... A scarlet flower, blooming fully with pride.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 3:28 pm 

приятел я пак си виж коментарите и кой на кой вика крещят като глупаци . И ти пак започваш да гледаш нещата откъм лошата им страна.Пак започваш да ми доказваш че кендо не е бойно изкуство и т.н. за такова уважение имам в предвид
И аз мога да кажа , че седите като глупаци и режете въздуха , но не го казвам защото съм се научил да уважавам нещата но няма значение ти виждаш нещата по един начин аз по друг и т.н. Както е казал не помня кой Разни хора , разни идеали

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 3:51 pm 

Така така...специално си направих регистрация във форума за да мога да изкажа и моито мнение по темата за бойните изкуства :roll: като за начало мисля да почна със нещо много важно което е и в усновата на успешното трениране и то е СКРОМНОСТ , доколото видях тука се е развихрил спор междо Симеончо и още едно момче което не познавам лично...и на двамата малко ви липсва скромността ,успокоите се и не се караите за глупости на всеки му е разрешено да има различно мнение и разбиране , все пак живеем в свободна държава :) кендо всъщност не е спорт , факт е че има състезания и спортна насока до някаде , но това се дължи на факта че в Япония то е най-практикуваното боино изкуство ,също така има и състезания по карате и какво ли още не :D та като цяло истинското кендо започва след като станеш на 40 години (поне така твърдяд всички маистори) , а на тази възраст вече тялото не е толкова бързо и силно .

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 5:38 pm 
Аватар

Виж, не е обидно да се каже, че кендо не е бойно изкуство. Това е просто факт от същината му.

Освен това, явно не знаеш нищо за кенджутсу. Ние работим един срещу друг без никаква защита, освен своето ги.

Андрей, хубаво, че истинското кендо започва на 40. Но това е безумие от историческа гледна точка. Вярно, кендоистит от 8ми дан са наистина добри. И почти винаги те не тренират само кендо, а и кенджутсу. В Япония през Сенгоку ерата и след това Токугава шогуната, се е очаквало един воин да е готов за бой на 15 години. Много са били далеч над нивото на кендоистите и преди тази възраст. По време на Бакуматсу, Окито Соуджи получава менкьо кайден (лиценз за пълно майсторство, еквивалент грубо на 8 и нагоре дан в кендо) на 19 години.

В Европа военното обучение е започвало малко по-късно - на 12-13, но повечето са били обявявани за рицари на 20-25. Не повече от десет години тренировка, и са били готови за бойното поле. Европейските рицари са били ужасяващо добри воини, известни и в Мала Азия. По-късно, към 16-ти век, се е очаквало, че ако един необучен човек приеми предизвикателство за двубой, има право на 6 месеца отсрочка, за да бъде обучен от майстор. Случвало се е тези 6 месеца да свършват работа.

А 40 въобще не е възраст. Познавам хора на 40, които са в по-добра форма от мен, по-бързи и по-силни. А аз не съм точно слабичък и бавен.

Кендо е спорт и винаги е било. За разлика от карате, джудо и другите бойни изкуства, превърнати в бойни спортове, то никога не се е практикувало като подготовка за бойното поле. Кендо на практика съществута от 60 години.

Скромността е хубаво нещо, но аз предпочитам да работя с факти, а скромността често ги прикрива. Истината е, че съм просто фехтовач, нямам степени и колана ми служи единствено да ми държи панталоните да не падат. Но имам опит и съм бил обучаван от много добри майстори, а освен това следвам история и когато се коментират факти, обвързани с миналото, просто ми бърка в здравето.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 6:44 pm 

Не искам да те дразня или каквото и да е било , но ако ще си говорим за история би трябвало да знаеш ,че Япония през втората световна воина е била на страната на губещите сили и след капитулацията и Императора се отказва от божествения си произход , японските боини изкуства са забранени за повече от 10 години и единствения начин да се вазтановят е било да се изкарат като спортове...ти изказваш своето мнение , и естествено това е хубаво нещо :) но един от 4-мата 'светци на меча' а именно Мочида Мориджи (1885 г. – 1974 г. ханши джудан (10-ти дан) ) е практикувал кендо и преди воината и след нея...не мисля че неговото кендо се е променило много...да преди воината кендо е било малко по различно, имало е елементи от джудо ,но тези неща са изчистени вече...
А относно шиная искам само да кажа ,че тои не олицетворява катаната каквато я познаваме днес , а старите японски мечове които са носили императорите и техните свити преди сенгоку периода , когато власта в Япония е била наистина в рацете на императора...този меч се казва че дава живот
Може да ти се струва че кендото е смешно , но то далеч не е единственото засегнато , и каратето, джудото и изобщо в япония много неща се променят след воината.
Можеш да си имаш мнение по вапроса , но не забравяй че има хора които са тренирали повече , чели са повече и са направили повече (визирам всички сенсеи) ,не говоря за себе си аз още нищо не разбирам занимавам се от има няма десетина години с будо и колкото повече навлизам толкова повече разбирам колко малко знам...
П.С. само за протокола искам да кажа че старите сенсеи по кендо са учасвали във воината и са използвали уменията си.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 9:13 pm 
Аватар

Каквото и да си говорите идеята на японските бойни изкуства е преди всичко да възпита човек (уважение, смирение, търпеливост, контрол и т.н.)(да превърне един човек в по-добра част от обществото (точна формулировка за всяко едно бойно изкуство, когато беше изложбата в галерията за чуждестранно изкуство). Ако учениците на това бойно изкуство (да речем) не усвоят най-важното, а имено не как да сцепят главата на някого, а другото, то тогава всичко е успешно.

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 30, 2010 9:17 pm 
Аватар

Абсолютно вярно. Кендо наистина се разваля именно след Втората Световна, макар че западането е започнало по-рано.

За шиная - въпросната теория за произхода не съм я чувал, интересна е, имаш ли източник? Макар че е довод в моя полза. В кендо не ползват меч, който отговаря на реалното оръжие на самураите.

Много стари майстори по кендо (мога да намеря цитати, ако искате) критикуват съвременните трениращи в това, че играят с пръчки. Някога в кендо се е отчитал успешен удар само ако връвта на шиная е на обратната страна на "острието" при удар. Сега не е така.

Някога също така се е смятало, че ако двама кендока стоят в сейган един срещу друг, ако единият отстъпи, без другият да е помръднал, отстъпващия се счита за победен. Неслучайно Мусаши в Го Рин Но Шо (което е хубаво да сте го чели) казва, че ако принудим опонента да отстъпи, без ние да сме помръднали, вече сме победили.

Аз не се подигравам на кендо. То има своите качества. Създава физическа култура, и е полезно. Но не е бойно изкуство. Преди ресторацията Мейджи са се ползвали брони и шинаи в някои школи, но боят е нямал нищо общо с кендо. Било е кенджутсу със защитно облекло, което са считали че води до подобряване на изкуството. Миямото Мусаши критикува тази тенденция - шинаят е бил създаден приблизително по негово време.

Превръщането на бойните изкуства в спортове е унищожително за реализма им. Гичин Фунакоши неслучайно е казал в последните години от живота си, че е разочарован от много практикуващи Карате по света, защото са го превърнали в спорт, шоу и бизнес.

ПП: Не знам защо възприемате, че това е някакво си мое мнение, което съм си изградил ей така. Това е мнението на много майстори, японци и други (защото и в Европа сме имали традиции в бойните изкуства, съперничещи на японските), в чиято правота аз съм се убедил. Не използвам думата "майстор" с лека ръка. Говоря за хора, посветили целия си живот на изкуството. И аз не смятам, че разбирам напълно нещата. Но разбирам достатъчно, за да знам, че кендо не е бойно изкуство.

ППП: Старите сенсеи по кендо, както уточних, при всички положения са тренирали и кенджутсу.

ПППП: Дрийм, принципно си прав. Бойните изкуства ни учат как да живеем по-добре. Но преди да се научим на това, е добре да можем да живеем. Ако исках само философия, щях да стана Дзен-будист. Хората в миналото не са били фантазьори, а разумни персони като нас. Едно 9 годишно момче (когато приблизително започва обучението в Япония за самурайските хлапета) не е имало акъл за сложни концепции. Затова то е тренирало първите 5-6 години как да разбие нечия тиква. Съвременните трениращи много често почват на по-зряла възраст, и решават, че могат директно да се захванат с мъдрите мисли, без да са осъзнали елементарни биомеханични принципи, на които се основава боят.

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 18 от 25 [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 25  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]