Дата и час: Съб Яну 20, 2018 6:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 24 от 25 [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бойни Изкуства
МнениеПубликувано на: Пет Фев 04, 2011 1:07 am 
Аватар

WrathOfGod написа:
Бе, ММА го водят един от най-бруталните спортове, май. Но cage fight-овете, които са всъщност ММА битки без правила, нямат нищо общо със спорта и могат да станат много грозни.

Не съм гледал такива битки без правила. UFC примерно са си много добре. :)

Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 03, 2011 10:47 pm 
Аватар

Коментарът ми е относно какво всъщност е бойното изкусто и защо не може да се води спорт, както в предишните коментари е писано и също така за така наречената "бруталност".

Изкуството на боя (бойно изкусво, както е по-често срещано) е създадено с няколко цели (в зависимост от школата, стила и т.н.) Тези цели могат да бъдат, както нападение, така и самозащита. Бойното изкуство не е създадено да бъде спорт или поне да се нарича така, защото в думата спорт се влага неподходящ смисъл за асоцияция. В боя няма правила в спорта обаче има. Когато започнеш да ограничаваш изкуството на боя с правила тогава то става спорт и тъй като вече не е в чистия си, тоест неограничен, то губи силата си. Повечето източни бойни изкуства са създадени с цел да се защитават хората (фермери,монаси и д.р.) от бандити, редовна армия и д.р. Тази защита се изразява в различни стилове и техники, част от които влючват например максимално бързо убиване на противника. Такива техники за убиване има в абосолютно всички бойни изкуства, част от тях се пазят в тайна, част от тях са известни на масата от практикуващи и любители. Ако приемем, че убийството на човек е бруталност, то може да направим следното заключение, че всички бойни изкуства са брутални. Но да оставим убийствата на страна. Един "небрутален" турнир по карате включва ритници в ребрата и краката, което води до счупвания, вътрешни кръвоизливи, увредени или направо унищожени органи и това всичкото разбира се е "небрутално", защото не се забелязва веднага особено под кимоното. В една ММА организация или боксов мач вече има "бруталност" понеже има удари по лицето и резултатите от тях се виждат веднага, заради самата структура на човешката глава(лице).

Да направим няколко заключения всички бойни изкуства са брутални и това, което виждате на ринга не бих го нарекъл бойно изкуство, а спорт, както и се води. Също така бруталност за съвременния човек е например убийството, ритник в лицето и т.н., това обаче за мен, за определена група от хора(войници да кажем), определени държави и д.р. не е бруталност. Тези неща не са се водили и бруталост в миналото. +16 Бруталност е например да забиеш дръжката на копие в земята, острието нагоре и да набучиш в корема човек(като избегнеш жижнено важните органи) и да го гледаш как умира в адски мъки прилично време, като през това време можеш да нажежиш железен предмет и да изгаряш жертвата си с него. Това вече е бруталност, тоест когато в ММА двама човека си подуят лицата и им текне малко кръв не наричайте това бруталност по-скоро се радвайте, че това така ви се струва, защото не сте запознати с това какво наистина е бруталност.

Всъщност сега като се замисля не знам защо си играх да пиша и да обяснявам тези неща, тъй като не очаквам някой дори да прочете коментара, а ако пък го направи да си направи труда да го усмисли вкарвайки факти и история за човек и човешкия живот, в своите разсъждения и заключения. Но все пак ако някой има въпроси относно това, което съм написал да пита ще му отговоря :)

МнениеПубликувано на: Пон Апр 04, 2011 10:29 am 
Аватар

Frostburn написа:
любопитно ми е какво ви е мнението за забраните в бойните изкуства (примерно да не удряш с лакти) и съчетанието на БИ-тата и думата спорт

забраните са не необходими , а наложителни не само заради чистото и ползотворно провеждане на тренировките , но и да не се свършат трениращите след 2 тренировка...
А що се тонася за съчетанието БИ и думата спорт... това е глупаво и мен лично ме дразни... понеже се навъдиха вече преклано много школи които мислят единствено за състезания и по-малко за самите тренировки... и техните преподаватели/треньори(далече са от прозвището сенсей) които искат си избиват комплексите по състезания... :wink:

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Апр 04, 2011 11:26 am 
Аватар

Съгласем съм с предишния коментар наистина вече има много "учители" и "треньори", които си нямат и елементарно понятие от бойни изкуства.

Относно забранените удари, забранени са, защото по този начин собствениците на организациите могат да извадят повече пари от участниците, а не защото са загрижени за състоянието им. Например ударът с лакът е забранен, не защото с него може да се генерира повече сила (напротив), а защото един такъв удар поради физиката на лицето и лакътя води до разкъсвания на кожата, които водят до кървене, което води до прекратяване на двубоя, тоест с началото на първия рунд един такъв удар в лицето и срещата приключва и разбира се публиката няма да е доволна по-малко зрители в следствие от там по-малко пари. Но наистина една част от забранените удари са с цел да се предпази учасника от сериозни, трайни наранявания и дори от смърт, но това се прави заради пари отново. Преди нечак толкова много години забранени удари е нямало и тогава са били бойните изкуства в чиста форма(което обясних в предишния си коментар), и тогава е имало велики бойци като Мас Ояма, Ип Ман, Масашико Кимура, Гичин Фунакоши, Чоджун Мияги, Гоген Ямагучи и д.р. (извинявам се ако в опита си да запиша имената на български съм объркал някое от тях)

МнениеПубликувано на: Съб Юли 23, 2011 8:02 pm 
Аватар

Ще може ли по някоя и друга препоръка за бойно изкуство? :roll:
Попринцип съм леко като тежкотоварен камион, (от около година ходя на фитнес за сваляне на кила и успях от 86 до 75 да стигна до сега, но трябва и още) и ми се ще да развия още бързина, ловкост, подвижност, издържливост, сила на ръката (за отваряне на буркани :lol: ) и на духа. Не търся златни медали и постижения, а лично самоусъвършенстване като хоби. Какво по-добре от бойно изкуство? Проблема е, че не мога да се спра на някое, защото са толкова много. Ще ми се и да не е някакво твърде непознато, защото все пак ще трябва да си открия школа на приемливо местонахождение и разумни цени в София.
Една приятелка също иска да идва с мен, но тя по-скоро за фън и прекарване на времето. Аз съм момиче на 17. Моля ви също така да ми дадете някоя и друга препоръка за каратето - на него се спрях, но още не съм напълно сиг, може и да си променя мнението, за това търся препоръка за други възможни бойни изкуства и за това специфично дали ще е подходящо за някой като мен или има по-добро?
Благодарности на тези, които са се престрашили да ми дадат съвет, а не сарказъм. :ok:

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 22, 2011 9:19 am 
Аватар

judo > all

МнениеПубликувано на: Пон Авг 22, 2011 3:57 pm 
Аватар

^ no : ) ?

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 4:59 pm 

Аз мога пък да кажа на онези които учат бойни изкуства само заради самоотбране че по важното не е колко си тренирал, а колко можеш да използваш главата си.Всички бойни изкуства са базирани на това например как да отбиеш удара на противника и съответно,ако решиш да атакуваш.За мен школите по бойни изкуства са прецаквация защото всичко в тях са заучени движения (това не важи за абсолутно всички бойни изкуства) например в айкидото което всички толкова дискутирате всяка атака и удар си имат определен блок'докато ако добре познаваш едно бойно изкуство което тренира съперника ти лесно лесно можеш да предвидиш ходовете му.Най добрата защита се учи със опит от битки.Със опит от битки и реакцийте на човека постепенно се приспособяват.Например ако си учавствал в много битки лесно свикваш да правиш някъкъв блок който е реакция която подсъзнателно си направил,а всеки човек има различна реакция,примерно ако удариш един човек с ръка може би той ще я хване ще те дръпне и ще те удари,а друг може би ще залегне и ще те спъне,въпрос на нервна система.Докъто в някой бони изкуства нямат блок за определен удар.Но всичко това си е мое мнение,но го знам от опоит. :hat: Аз мисля така,вие също имате ваши мнения моля ви дайте ги. :wink:

Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 5:19 pm 
Аватар

Много ми допада идеята на Тай-чи Чуан!

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 5:35 pm 
Аватар

@imm0rtal_bastard - Бойните изкуства са за да ти покажат пътя. Няма значение кое ще хванеш... или си оставаш посредствена шушумига, която гледка напреде и не вижда света около себе си от капаците на очите си, или след години практика, ставаш толкова добър, че вече почваш да излизаш извън рамките на бойното си изкуство. Разбира се, никога не бива да забравяш кихона, понеже той навсякъде е абсолютната основа, върху която стъпва всичко. Хванеш ли веднъж принципите, не можеш да бъдеш изненадан. (Тва разбира се е в случаите, че си тренирал достатъчно дълго, имаш поне малко талант и реакции. Липсата на страх никога не е бонус, но контролирането му е безценно. Винаги трябва да преценяш кога да отстъпиш и кога да влезеш в атаката на противника). Естествено това са само мои си ми теории, аз от 10 години не съм се бил и нямам намерение, така че от към действителна практичност може и да те подвеждам. Но пък умереното самочувствие >> All :rocknroll:

Най-важното е упоритството. Друг е въпроса, че къде ли не има хора във всички БИ, които така жестоко подвеждат трениращите, че или ги отблъскват или ги развиват в грешна посока. Примерно преди доста години тренирах Джудо и ме отврати как беше превърнато в чист спорт и за "тренерите" всичко беше едно голямо меле едва ли не. Общо взето ни научиха на 3 техники и ни пуснаха на 2-я месец на състезание да печелим медали и простотии :X Естествено се опитваха безспирно да ме вербуват и да запиша в Спортното с Джудо, което тотално ме отказа.

Това е моето мнение за БИ като цяло.

Аз лично тренирам Айкидо от едно бая години вече :D Предимствата му са липсата на състезателен елемент, широката популярност и по-малко травми, както и невероятната красота на правилните движения разбира се. Като недостатъци мога да изтъкна, специално в България (А и не само, като се замисля всъщност какво съм виждал и в чужбина), недостатъчната подготвеност и педантичност на сенсеите извън Япония. Просто майсторите от Хомбу доджо нямат нищо общо с тва, което се тренира и като качество не се доближават до абсолютно никой, който съм виждал.

Айде успех.

МнениеПубликувано на: Пет Май 18, 2012 10:17 am 
Аватар

Мисля, че най добре кунг фу и муай тай :) да трен

Моята Fun FaceBook Страница :D
Игралният ми канал в YouTube
If you're here, can you prove You're really here ?
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Май 18, 2012 12:33 pm 
Аватар

^Мисля, че с гъзът напред не е хубаво да се обаждаш :).
Хората не разбраха, че не самото бойно изкуство е от значение, а волята да се самоусъвършенстваш.Колкото повече тренираш и се опитваш да разбереш идеята на движенията, толкова по-добър ставаш.Всичко останало е спецификация на стиловете, дали искаш да тренираш по-груби или по-"душевни" бойни изкуства.

МнениеПубликувано на: Пон Юли 30, 2012 12:00 am 

imm0rtal_bastard написа:
Ще може ли по някоя и друга препоръка за бойно изкуство? :roll:
Попринцип съм леко като тежкотоварен камион, (от около година ходя на фитнес за сваляне на кила и успях от 86 до 75 да стигна до сега, но трябва и още) и ми се ще да развия още бързина, ловкост, подвижност, издържливост, сила на ръката (за отваряне на буркани :lol: ) и на духа. Не търся златни медали и постижения, а лично самоусъвършенстване като хоби. Какво по-добре от бойно изкуство? Проблема е, че не мога да се спра на някое, защото са толкова много. Ще ми се и да не е някакво твърде непознато, защото все пак ще трябва да си открия школа на приемливо местонахождение и разумни цени в София.
Една приятелка също иска да идва с мен, но тя по-скоро за фън и прекарване на времето. Аз съм момиче на 17. Моля ви също така да ми дадете някоя и друга препоръка за каратето - на него се спрях, но още не съм напълно сиг, може и да си променя мнението, за това търся препоръка за други възможни бойни изкуства и за това специфично дали ще е подходящо за някой като мен или има по-добро?
Благодарности на тези, които са се престрашили да ми дадат съвет, а не сарказъм. :ok:

Колко си висока и в кой район искаш да си намериш школа?
Всички бойни изкуства или спортове би трябвало да ти дадат това, което искаш. Въпросът е, че ще развият тези качества в различна степен, с различна скорост и с различен подход към реалното приложение.

Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Яну 03, 2013 12:31 pm 
Аватар

burst написа:
^Мисля, че с гъзът напред не е хубаво да се обаждаш :).
Хората не разбраха, че не самото бойно изкуство е от значение, а волята да се самоусъвършенстваш.Колкото повече тренираш и се опитваш да разбереш идеята на движенията, толкова по-добър ставаш.Всичко останало е спецификация на стиловете, дали искаш да тренираш по-груби или по-"душевни" бойни изкуства.

:ave:
Прекрасно казано

Almost like ... A scarlet flower, blooming fully with pride.
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 27, 2013 12:51 pm 
Аватар

Мммм тема за бойни изкуства! :love: Ок! Тук мога да споделя мойте скромни познания, наблюдения, глупости и тн. По - запознат съм с китайските бойни изкуства и философии. Любимото ми е Wing Tsun. Не съм влизал в зала от ъмм... почти цяла година... :blush: ( <-- Човече много си зле! ) И така.... Първо малко история. Много много отдавна, когато пирамидите били още млади и тн. Е, дали пирамидите са били толкова млади не знам, но е факт, че най - старите доказателства за невъоръжено бойно изкуства дават рисунките на египетските пирамиди. На тях могат да се видят техники наподобяващи бокс и борба. На мен лично ми е по- интересен как точно са построили пирамидите, но това е друга тема. :D В Гърция се били по доста жесток начин. Използвали Панкратион и битките често завършвали със смърт. Луди хора да се избиват така за пари, кеф и тн... По - късна гърците са се отказали от това бойно изкуство, защото било прекалено жестоко и брутално, не отговаряло на новите нрави на хората. Но за сметка на това Панкратиона бил възроден от римляните в гладиаторските битки. Все едно, много малко от европейските бойни изкуства са се запазили, повечето изчезнали след въвеждането на огнестрелни оръжия. Има теория всъщност, че част от азиатските бойни изкуства идват точно от Европа. По времето на Александър Велики например, Панкратиона бил пренесен в Индия. Той водел със себе си най - добрите бойци и организирал двубой с бойци на победените индийски принцове. Индийците разбира се обогатили знанията си с новите гръцки техники. Бодхидхарма ( Да Мо ) ( егати името има тоя пич ) изучавал гръцките бойни методи, които скоро се смесили с индийските йога - практики в един типично индийски стил. Около 520 г. нашето момче пренася будизма в Китай. В манастира Шаолин той преподава така наречените 18 монашески боксови упражнения, те имали обаче имали повече медитативен, отколкото войнствен характер. За това повечето специалисти считат Да Мо за баща на Ушу. По - късно различни майстори увеличават броя на техниките до 72, а след това и до 170. Възникват и стилове имитиращи животни от които се развиват в безброй вариации. По - нататък ви е ясно какво става. Интересното е, че бойните изкуства който европейците зарязали са се върнали при тях в подобрен вид. Добре след като предполагам вече ви стана скучно с историята ще се спра на наблюденията над самите стилове. Общо взето бойните изкуства се делят на твърди и меки ( меки не значи слаби, но вие това си го знаете ). Твърдите стилове се противопоставят на силата на противника със сила, като се опитват да го пригодят към техниките си. Лошото в случая е, че по този начин губят чувствителността на ръцете си и трябва да разчитан на зрението за определяне на посоката на противниковата атака. А да! И освен това, света е устроен така, че колкото и да си силен винаги се намира някой по - силен, а в такъв случай да си мериш силите с него е самоубийство. Меките стилове от своя страна пък се страят да използват силата на противника срещу самия него. Което на мен лично ми звучи много по - добре. :lol: Някой от стиловете са изгубили бойното си приложение в наши дни, други са все още ефективни, а трети са се превърнали в спорт. За мен лично, когато едно бойно изкуство се превърне в спорт то умира. Защо? Ами в спорта има правила, нещата трябва да изглеждат красиво, за това някой техники се изменят, а други спират да се използват. Никой учител преподаващ спортен стил не би учил на смъртоносни техники учениците си, той иска те да печелят купи и медали, а не да бъдат дисквалифицирани заради използване на забранени техники. Едно бойно изкуство трябва да отговаря на въпроса " Как да унищожа противника си за най - кратко време, без да излагам живота и здравето си на опасност?" Ок, стига съм дрънкал за това, че скоро ще стане време да излизам. :lol: Сега ще спомена на бързо и философиите зад самите бойни изкуства. Те са Будизъм, Даоизъм и Конфуцианство ( тук говоря предимно за китайските бойни изкуства при японските не знам дали нещата стоят по същи начин ). Конфуцианството дава базата за начина на обучение и отношенията между учителя и ученика, които трябва да се основават на взаимна вярност и респект; Даоизмът пък - за умното отстъпване и хармонията между противоположностите; Будизмът - за неуморното концентрирано упражняване и ориентировката в живота и битката. О да! И на кратко, за всички бойни изкуства като цяло психологията е много важно. Част от битката е психологическа, ако я загубиш колкото и добра техника да имаш, вече си загубил цялата битка. Ок , стига толкова дрънканици време да се изпаря като Худини. :lol: А да! Надявам се бръщолевенето ми да ви е било интересно. ^^

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 24 от 25 [ 372 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]