Дата и час: Сря Дек 19, 2018 12:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 3 [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Оригами или изкуството на сгъване на хартия
МнениеПубликувано на: Нед Юли 31, 2005 4:15 pm 
Аватар

Никой не знае със сигурност къде и кога е измислено оригами .Някои историци,занимаващи се с произхода на оригами,твърдят,че тъй като за измисляне на хартията се приема 105 година сл.Хр.
(от Ц'ай Лон,Китай),изкуството на сгъване на хартия би трябвало да намира своето начало скоро след това.През 6-и век хартията е пренесена в Япония от
будистки монаси-а заедно с нея и сгъването на хартия.В Япония хартията се считала за скъп,ценен материал и се използвала в множество аспекти от живота на японците-най-вече в архитектурата.Някои оригами модели се използвали и в религиозни(шинто) церемонии.Всъщност,думата за хартия,ками,е омоним на думата бог или дух.Моделите,свързани с шинтоистки церемонии са останали непроменени през вековете.Други историци са на мнение,че,тъй като няма открити китайски летописи относно сгъването на хартия и тъй като най-старите японски такива са от 18-и век,Япония е родината на това изкуство.Но,без значение от произхода на оригами,Япония е страната,която в най-голяма степен е развила традиционното изкуство на оригами.
Японците предавали своите модели,по традиция,устно,от майка на дъщеря.Тъй като не се записвало каквото и да е,само най-простите модели били запазени.За пръв път в писмен вид указания излезли през 1797г.,с издаването на Senbazuru Orikata(Сгъване на 1000 жерава).Раздел от Kayaragusa(известна и като Kan no mado или Прозорец към средата на зимата),енциклопедия,публикувана през 1845г., за историята на японската култура,включва богата сбирка но традиционни японски фигури.Името оригами е съчленено през 1880 година от oru(да сгъна) и kami(хартия).Преди това,изкуството е било наричано orikata(сгънати форми).
Междувременно,сгъването на хартия е било развивано и в Испания.Тайната на правенето на хартия достига до арабския свят през 8-и век и арабите го пренасят в Испания през 12-и век.Арабите били силно религиозни,мюсюлмани,и тяхната религия им забранявала да създават образни модели.Вместо това,те използвали своите значителни знания в областта на математиката и техните модели били способ учение на геометрични форми,представени чрез хартия.След като арабите напускат Испания,испанците преминават отвъд продтите геометрични модели и разработват papiroflexia,изкуство,което е все още популярно в Испания и Аржентина.

Модерното оригами е до голяма степен резултат от труда на YOSHIZAWA Akira.След като векове наред се сгъват само традиционните модели,Master Yoshizawa публикува книги,съдържащи нови модели,в началото на 50-те години на 20-и век.Той,заедно с американеца Сам Рандел,разработва стандартната група диаграмни символи-които символи си ползват и до днес.Изложби на неговите творби в Япония и по света представят оригами пред широка публика и довеждат до създаване на големи оригами организации-Origami Center of America (сега OrigamiUSA),и British Origami Society.Днес има оригами майстори и любители в много страни-едно широко простиращо се,но тясно свързано общество.В момента Yoshizawa,на 94 години,е считан за най-добрия оригами майстор в света.
Днес,майстори на оригами могат да бъдат открити по целия свят.Нови и подобрени техники за сгъване стават причина за създаването на модели,които биха поразили древните майстори.Тези модели продължават да поразяват много хоро и до днес.Ако преди се е считало за подвиг да се сгъне образен модел на насекомо,който да създава впечатление за сегментирано тяло и множество крака,то днес насекоми с правилна форма се считат за нещо обикновено и целта е да се създадат насекоми,чиято видова принадлежност може да бъде разпозната.За щастие,не всички сгъвачи на хартия се стремят само и единствено към по-големи постижения на техническото умение.Креативността в сгъването на хартия също процъфтява.
Композицията и изборът на хартия играят съществена роля при прилагането на тази креативност.Yoshizawa е човекът,поставил основите и на този клон от изкуството,като създава великолепни модели,които "улавят" живота на използваните образци.Той разработва и техника,наречена backcoating-ламиниране на два слоя washi с цел получаване на изключителна хартия за сгъване.Също така,техника известна като мокро сгъване-хартия се сгъва докато е мокра(или влажна) позволява на сгъвача да моделира своето творение в сгъвки и 3D форми.

П.С. за тези,които знаят руски:

Оригами-большая иллюстрованная энциклопедия,Рик Бич

Эксмо,2005

има я в книжарницата по Витошка,по близо до Света Неделя и Шератон отколкото до НДК(поне я имаше преди месец и половина).
книгата е страхотна

"Mediocrity knows nothing higher than itself,but talent instantly recognizes genius..."-Dr John Watson
"Valley of Fear",Sir Arthur Conan Doyle
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 20, 2005 9:52 am 
Аватар

http://origami.start.bg/
Там има много линкове за оригами.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2005 7:57 pm 
Аватар

Доколкото знам има специална хартия за оригами... Та, ако е така, има ли я някъде в София?

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2005 8:19 pm 
Аватар

Хартия за оригами в България няма.

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 12, 2006 12:22 pm 
Аватар

http://www.gfxworld.org/index.php?categ ... cleid=1473
:)

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 12, 2006 12:35 pm 
Аватар

Защо отначало прочетох заглавието като Огразми :?

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 25, 2006 9:26 pm 
Аватар

rogue написа:

http://www.bezpanika.com/index.php?opti ... Itemid=119

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 24, 2006 12:52 am 
Аватар

Тези оригами са страхотни, ако човек има повечко време....
Наскоро правих на powerpoint една презентация за речта ми в училище и научих доста интересни неща за тях...
Даже успях да направя патица от хартия :spinin:

Искам да добавя някои неща: значи
ками не значи само хартия, а също така и Бог, защото в Япония на хартията се е отдавало голямо значение, особено в религиозен план.

Освен това понятието като дума "оригами" е доста ново и се прилага като всеобща практика някъде към 1880 когато в Япония започват да се въвеждат по западен образец детски градини. Някакъв си немец, който измислил, че сгъването на хартия спомагало за развитието на мозъка всъщност бил искрата и японците се сетили: аха, ама то ние си имаме цяло изкувство....поне така четох в един немски сайт, ама там са малко пристрастни нещата/нали се сещате немците са измислили всичко и т.н/

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2008 12:02 pm 
Аватар

Единственото,което знам да правя на изуст са жерав и гълъб...правил съм и други фигурки,но трябва ги гледам..

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2008 12:21 am 
Аватар

rogue написа:

Не ви е нужна специялна хартия.Аз използвам най-обикновенна :wink:

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 09, 2008 3:41 pm 
Аватар

Определено това не е за мен -_-` , но иначе крайният резултат е страхотен.

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 09, 2008 8:21 pm 
Аватар

оригамите наистина са страхотни само 4е изисква много време аз ли4но мога само 4-5 да направя

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 12:46 am 
Аватар

rogue написа:

Как да няма това на бюрото ми какво :D Origami paper Пише от горе. :)
Иначе това може би ми е най старото хоби което подържам и до днес. (преди компютрите даже). Умея доста на последния бункасай стоях от другата страна на щанда за оригами и обеснявах(не бях от екипа просто нахалствах :D ). една японка ми обесни една интересна роза която трябвя да я донауча как се прави :). хм таман не ми се спип да порбвам. по късно може да споделя малко ресурси ;) незнам колко е голям интереса тука.

Последна промяна PCgamer на Нед Мар 23, 2008 12:20 pm, променена общо 1 път

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 22, 2008 12:38 pm 
Аватар

PCgamer написа:
rogue написа:

Как да няма това бюрото ми какво :D Origami paper Пише от горе. :)
Иначе това може би ми е най старото хоби което подържам и до днес. (преди компютрите даже). Умея доста на последния бункасай стоях от другата страна на щанда за оригами и обеснявах(не бях от екипа просто нахалствах :D ). една японка ми обесни една интересна роза която трябвя да я донауча как се прави :). хм таман не ми се спип да порбвам. по късно може да споделя малко ресурси ;) незнам колко е голям интереса тука.

Ууу,ако е тая роза която си мисля,искам и на мен да ми обясняяят :( На по предната бункасая в София имаше,ама кой да се сети да пита как се прави :x
Иначе като цяло оригамите много ме радват.И наистина не е нужна специална хартия,но пък с нея става по-хубаво предполагам :roll: Аз като се замисля по-сложни работи не съм правила...Повече животни съм правила,ама все леснички(поне повечето де)Иска ми се нещо по трудно,да се поизмъча :D

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 22, 2008 9:15 pm 
Аватар

ами специалното на оригами хартията е че ти я продават квадратна нарязана и е от едната страна е цветна от другата бяла което помага за получаването на някой ефекти при згъване. (примерно ако направиш розата от червена хартия ще е подобре от колкото от бяла за принтер). останалото е улеснение че на рязана. иначе за по сложни и разнообразни оригами ще по сабера малко матеряли по някой време ако има заинтересовани.

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 3 [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]