В нощта срещу 20-ти февруари в Столичния зоопарк пристигнат над 100 птици.
Миналата седмица птиците и други бозайници са задържани на границата във Видин. Конфискувани са, защото превозвачът не представя на място документ за превоз на животни. БАБХ-Видин преценява, че сред птиците има защитени видове и се обръща за съдействие към РИОСВ-Монтана. След оглед РИОСВ-Монтана констатира, че има редки видове и се обръща към Столичния зоопарк, който освен като зоологическа градина е регистриран и като спасителен център.
В нощта срещу миналия вторник птиците пристигат и са настанени в зоопарка в София. Те пребивават там до понеделник, 26 февруари. Животните са с необходимата маркировка – пръстени - и са отделени от останалите обитатели на зоопарка под карантина, обясниха от столичния зоопарк.
Първоначално се смята, че птиците пристигат от Белгия. Междувременно се появява собственикът им и представя документи, според които те са закупени от Унгария.
След разпореждането на РИОСВ-Монтата птиците са настанени в столичния зоопарк за "установяване на видовия състав". За целта се води официална кореспонденция между зоопарка и РИОСВ-Монтана.
На сцената излиза БАБХ
В петък, на 23 февруари, БАБХ-София издава заповед за умъртвяването на птиците. В документа няма мотиви и изясняване на фактическата обстановка около животните. Директорът на столичния зоопарк обжалва заповедта пред Административен съд – София.
В понеделник около обед, въпреки че няма произнасяне на съда, Областната дирекция за безопасност на храните - град София иззема животните, за да ги евтаназира. И го прави два часа по-късно. "Операцията" е ръководена лично от началник отдел "Защита на животните" към ОДБХ-София д-р Емил Славев.
Първоначално от БАБХ твърдят, че ще вземат проби от птиците поради съмнения за птичи грип, защото в "Белгия има епидемия". Когато става ясно, че птиците идват от Унгария – епидемия се оказва, че има и там. Проби така и не се вземат.
Според статистиката на Международното бюро по епизоотиите нито в Унгария, нито в Белгия има птичи грип от лятото на миналата година досега.
Съгласно възприетия международен стандарт, когато бъде открито огнище на заразата, птиците в радиус от 3 км трябва да бъдат евтаназирани. 30 дни по-късно се правят нови замервания и ако не бъдат отчетени положителни проби, зоната се обявява за свободна от птичи грип.
В официална позиция обаче БАБХ твърдят друго.
http://www.mediapool.bg/babh-izze-i-uma ... 76038.html